„როგორ მოდის წვიმა?“ - ფარცხანაყანევის N1 საჯარო სკოლის პედაგოგმა, ინგა ფხაკაძემ მოსწავლეებს საინტერესო კომპლექსური დავალება შესთავაზა
წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ფარცხანაყანევის N1 საჯარო სკოლის IV კლასში ბუნებისმეტყველების მასწავლებელმა ინგა ფხაკაძემ განახორციელა კომპლექსური დავალება თემაზე - „როგორ მოდის წვიმა?“.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, შეხვედრის პირველ ეტაპზე მასწავლებელმა მოსწავლეებს გააცნო დავალების ფორმა (კომპლექსური დავალების პროდუქტი-წყლის ბრუნვის ნახატი), მეორე ეტაპზე - პირობა (ანას ძალიან უყვარს წვიმაში ქოლგით სეირნობა და გუბეებში ჩახტომა, თუმცა როდესაც მზე გამოანათებს, აღარც წვიმაა და  მისი საყვარელი გუბეებიც სადღაც ქრება, რატომ შრება გუბეები? სად მიდის წყალი გუბურიდან, როგორ მოდის წვიმა?)
მასწავლებელმა შეფასების კრიტერიუმები მოსწავლეებთან ერთად შეიმუშავა და ის მათ მშობლებს გააცნო.
მოსწავლეებმა საკითხის ირგვლივ საჭირო ინფორმაცია მოიძიეს, როგორც სახელმძღვანელოდან, ასევე ვიდეორესურსებიდან. მომდევნო კვლევით აქტივობაზე მოსწავლეებმა ჩაატარეს საკლასო და საშინაო ექსპერიმენტები: განსაზღვრეს კვლევის მიზანი, ეტაპები, საჭირო მასალა, გამოთქვეს ვარაუდები, აღწერეს ცდების მიმდინარეობა და გააკეთეს დასკვნები.
შემდეგ  ეტაპზე მოსწავლეებმა შექმნეს წყლის წრებრუნვის ნახატი, ვიდეორესურსისა და ექსპერიმენტზე დაკვირვებით წარმოადგინეს პრეზენტაცია.
მოსწავლეებმა შემაჯამებელ პრეზენტაციაზე ხაზგასმით წარმოაჩინეს:
• რამდენ აგრეგატულ მდგომარეობაში გვხვდება წყალი და რა იწვევს წყლის აგრეგატული მდგომარეობის ცვლილებას?
• სად მიდის აორთქლებული წყალი?
• რას მიანიშნებს ცაზე ღრუბლების გამოჩენა?
• როგორ კონდენსირდება  წყლის ორთქლი?
• აქვს თუ არა ამ ბუნებრივ მოვლენას ციკლური ხასიათი?
მოსწავლეები შეფასდნენ სოლო ტაქსონომიის კრიტერიუმებით: