სკოლამდელი განათლების დარგობრივი მახასიათებლის დოკუმენტი გამოქვეყნდა, რომელსაც საბოლოო სახე საჯარო განხილვის შემდეგ მიეცემა.
სკოლამდელი განათლება მოიცავს ადრეული ასაკის (0-დან 8 წლამდე) ბავშვის განათლებისა და განვითარების შესახებ მეცნიერულ ცოდნასა და პროფესიულ პრაქტიკას.
რაც შეეხება სკოლამდელი განათლების საბაკალავრო პროგრამების სწავლის შედეგებს, პირმა უნდა იცოდეს:
ადრეულ ასაკში (დაბადებიდან 8 წლამდე) ბავშვის განვითარების  მახასიათებლები, შესაბამისი თეორიები და იაზრებდეს ბავშვის ადრეულ განვითარებას ჰოლისტური პერსპექტივიდან;
ადრეული ასაკის ბავშვთა სწავლა-სწავლების სხვადასხვა სტრატეგია და იაზრებდეს თამაშის ცენტრალურ მნიშვნელობას და ამ პროცესში ბავშვის აქტიურ როლს;
ბავშვებთან კომუნიკაციისა და მათი მონაწილეობის ხელშეწყობის სტრატეგიები; აცნობიერებს და იზიარებდეს საბავშვო ბაღის და თემის სოციალურ და კულტურულ ცხოვრებაში ბავშვების მონაწილეობის მნიშვნელობას;
სოციალური მრავალფეროვნების კონტექსტში მუშაობა და იაზრებდეს დემოკრატიული და ინკლუზიური მიდგომების პრინციპებსა და მნიშვნელობას;
მშობლებთან და ადგილობრივ თემთან თანამშრომლობის პრინციპები და სტრატეგიები; იაზრებდეს მშობლების როლსა და მნიშვნელობას ბავშვის განვითარების პროცესში;
გუნდური მუშაობა და აცნობიერებს დემოკრატიული და კრიტიკულად რეფლექსიური მიდგომის მნიშვნელობას სამუშაო პროცესში;
უნდა იცნობდეს სკოლამდელ განათლებაში არსებულ სიტუაციას ადგილობრივ, ეროვნულ და საერთაშორისო კონტექსტში; აცნობიერებს ბავშვის უფლებებზე დაფუძნებულ მიდგომას, რომელიც ხელს უწყობს ბავშვებისა და ოჯახების აქტიურ მონაწილეობას, სოლიდარობასა და სიცოცხლის მანძილზე სწავლას; ასევე იცოდეს ადრეული ასაკის ბავშვზე ზრუნვა, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის საფუძვლები.