თბილისის N31 საჯარო სკოლის მოსწავლეებისთვის, საბჭოთა ოკუპაციის დღესთან დაკავშირებით, გასვლითი საგანმანათლებლო ღონისძიება მოეწყო.
სკოლის VII, VIII, VIII, VIII, IX, X, X, კლასის მოსწავლეები საბჭოთა ოკუპაციის მუზეუმს ესტუმრნენ. მათ თვალწინ კიდევ ერთხელ გაცოცხლდა ჩვენი უახლესი წარსულის მძიმე წუთები.
როგორც სკოლაშო აღნიშნავენ, ოკუპაციის დღე - არის დღე, რომელიც მუდამ უნდა გვახსოვდეს და მოსწავლეებს 102 წლის წინანდელ ტაგიკულ მოვლენებს ახსენებენ.
„ჩვენი ქვეყნისთვის ეს იყო რადიკალური გადახვევა ევროპული გზიდან. იმ გზიდან, რომელიც საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობას ჰქონდა არჩეული.
1921 წლის 25 თებერვალს თბილისი მე -11 წითელმა არმიამ დაიკავა. საქართველო რუსული საბჭოთა იმპერიის ნაწილად იქცა. დამოუკიდებლობის დაკარგვას მოჰყვა სასტიკი რეპრესიები, ათასობით ადამიანის დახვრეტა,
ხანგრძლივი პატიმრობა და გადასახლება. ხუთკვირიანი ბრძოლისა და გმირული თავგანწირვის მიუხედავად საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მოქალაქეებმა, ვერ შეძლეს დამოუკიდებლობის დაცვა.
ამ დღეს თავისი გმირები ჰყავს - სამხედრო სასწავლებლის 20-21 წლის სტუდენტები, იუნკრები, რომლებიც, ფაქტობრივად მარტო იცავდნენ თბილისს რუსეთის წითელი არმიისგან“,- აღნიშნავენ სკოლაში.