ვასილ ბარნოვის სახელობის თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ კოდის საჯარო სკოლაში აქტიურად ფუნქციონირებს ეკოკომიტეტი, რომელიც სამოქმედო გეგმებსა და არსებული პროექტების შეფასების მიზნით არაერთ მნიშვნელოვან შეხვედრას აწყობს.
მორიგ შეხვედრას ესწრებოდნენ სკოლის დირექტორი, ეკოკლუბის კოორდინატორი, თემის წარმომადგენელი, მშობელი, ეკოკლუბის წევრები და მოხალისე მოსწავლეები.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, ეკოკლუბმა „ბუნების მეგობრები“, სკოლის ფარგლებში ჩაატარა მარტივი აუდიტის ფორმის კვლევა, როგორც მატერიალური, ასევე ელექრტონული ფორმით. კვლევაში მონაწილეობდნენ დაწყებითი, საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეები და მასწავლებლები. კველვის შედეგად გამოიკვეთა რიგი პრობლემური საკითხები და საჭიროებები.
ეკოკომიტეტმა მდგრადი აუდიტის კვლევის მე-2 ეტაპი დაასრულა და აღნიშნულ შეხვედრაზე მოხდა მისი შეჯამება და გაანალიზება. ასევე, დაიგეგმა და გადანაწილდა შესაბამისი აქტივობები კლასების მიხედვით.
კვლევის საფუძველზე შერჩეული პრიორიტეტული თემა - „ბიომრავალფეროვნება“, გახლდათ. ეკოკლუბის შეხვედრაზე კი, მოხდა მისი გაცნობა პრეზენტაციის სახით.
ინფორმაცია მოსწავლეებთან გაზიარდა სოციალური ქსელების საშუალებით, ხოლო მასწავლებლებთან „თიმსის“ პლატფორმაზე დეტალური ინფორმაციის მიღების მიზნით.
სკოლაში აღნიშნავენ რომ, ეკოკლუბი „ბუნების მეგობრები“, განაგრძობს ფუნქციონირებას და იწყებს მუშაობის მესამე ეტაპზე გადასვლას, რაც გულისხმობს სამოქმედო გეგმის შედგენას.