წალენჯიხის N2 საჯარო სკოლაში იმისათვის, რომ სწავლა სახალისო პროცესად იქცეს არაერთი საინტერესო ღონისძიება ეწყობა, მათ შორის აღსანიშნავია გეოგრაფიული მარათონი - „ოქროს გლობუსი“.
ამჯერად, მარათონის ზამთრის სერია გაიმართა, რომელიც 16 რაუნდისაგან შედგებოდა და VII-XI კლასის მოსწავლეები მონაწილეობდნენ.
გეოგრაფიის ცოდნა მოსწავლეებს აძლევს მტკიცე, მყარ საფუძველს ჩამოყალიბდნენ ისეთ პიროვნებებად რომლებიც შეძლებენ გლობალურ გამოწვევებსა და პრობლემებს გაუმკლავდნენ.
ღონისძიება, სკოლის გეოგრაფიის პედაგოგის ნანა ჯაბურიას ხელმძღვანელობით მოსწავლეებში კულტურულ-შემეცნებითი ცოდნის გაღრმავებას სამყაროს შესახებ ინფორმაციის მიღებას და გააზრებას ემსახურება.
საზოგადოებრივ მეცნიერებათა კათედრის ხელმძღვანელი ნატო კვარაცხელია გახლავთ.
„თამაშის დროს მოსწავლეებს უვითარდებათ სხვადასხვა  უნარები. მთავარი ის არის, რომ თამაშის საშუალებით ვლინდება და ვითარდება ის შესაძლებლობები, რომლებიც შემდგომში სერიოზული საქმიანობების საფუძველი ხდება. სწავლის ეს სტრატეგია ბევრი ამოცანის გადაჭრაში გვეხმარება. ისინი ავითარებენ  შემეცნებით ინტერესს საგნის მიმართ და შემოქმედებით უნარს, ააქტიურებენ მოსწავლეთა სასწავლო საქმიანობას.
ამასთან,  ბევრი სასწავლო თამაში პრობლემური სწავლების ხასიათს ატარებს, რადგან არსებობს საწყისი კითხვა, რომელზეც მოსწავლეებმა პასუხი უნდა გასცენ, ხოლო გადაწყვეტის გზები ნათელი არაა. ბევრი თამაში  ურთიერთსწავლის საშუალებას იძლევა, რადგან  ჯგუფურ მუშაობას და კონსტრუქციულ საქმიანობას მოითხოვს. გეოგრაფიული თამაშები მოსწავლეებს, ერთი მხრივ, საშუალებას აძლევს  შეამოწმოს და განამტკიცოს თავისი ცოდნა, ხოლო, მეორე მხრივ –  შეიძინოს ახალი, ღრმად შეისწავლოს  რუკა.
ასე რომ, ვაქციოთ სწავლის პროცესი ერთდროულად სახალისოდ და სასრგებლოდ“- აღნიშნავს პედაგოგი ნანა ჯაბურია.