თელავის N5 საჯარო სკოლაში არაერთი საინტერესო პროექტი ხორციელდება, რომლებიც მოსწავლეთა ცოდნის და თვალსაწიერის გაფართოებას ემსახურება.
ამჯერად, თელავის N5 საჯარო სკოლის მოსწავლეთა თვითმმართველობის ინიციატივით, სამოქალაქო განათლების პროგრამის ფარგლებში, პროექტი - „საგზაო უსაფრთხოება იწყება შენით“ განხორციელდა.
პროექტი მიზნად ისახავდა მოსწავლეთა დაცვას, საგზაო ნიშნებისა და მოძრაობის უსაფრთხოების კუთხით მათი ცნობიერების ამაღლებას და გზაზე უსაფრთხო ქცევის კულტურის ჩამოყალიბებას.
მოსწავლეებმა პროექტის ფარგლებში განახორციელეს შემდეგი აქტივობები - ჩაატარეს კვლევა, თემასთან დაკავშირებით მიიწვიეს სტუმარი, კლუბის წევრებმა ასევე გამართეს თანატოლგანმანათლებელთა ტრენინგი საგზაო ნიშნებთან დაკავშირებით, აგრეთვე მოეწყო ანიმაციური ვიდეორგოლების ჩვენება/განხილვა (ანიმაციური ფილმი - ქუჩაში მოძრაობის წესები“ „ საგზაო უსაფრთხოება იწყება ჩვენით“ ფილმი „ბოლო ზარი“), გაიმართა საპატრულო პოლიციის წარმომადგენელთან შეხვედრაც, ჩატარდა კონკურსი - „აღმოაჩინე საგზაო უსაფრთხოების დარღვევები და ჩაერთე შენი თემის საგზაო უსაფრთხოების პრობლემის მოგვარებაში“ (ველოდებით შედეგებს) აქტივობები კი მერიის სატრანსპორტო სამსახურთან ადვოკატირების წერილის წარდგენით დაგვირგვინდა.
მოსწავლეებმა მათ მიერ განხორციელებული პროექტი სამოქალაქო განათლების პროგრამაში ჩართულ სკოლებს გაუზიარეს.
„საგზაო უსაფრთხოება იწყება შენით“ იანვარ-თებერვლის პერიოდში განხორციელდა. პროექტის ფასილიტაციას უწევდა სამოქალაქო განათლების პედაგოგი ზეინაბ კაკალაშვილი.