პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის დღევანდელ სხდომაზე განიხილეს კანონპროექტი, რომელიც საკანონმდებლო დონეზე დაიცავს და სამართლებრივ საფუძველს შეუქმნის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს - „დედაენას“ - ქართული საანბანე სახელმძღვანელოს შედგენის იაკობ გოგებაშვილისეულ მეთოდს.
აღნიშნული საკანონდმებლო ინიციატივა პარლამენტის წევრებს, ზაზა გაბუნიას და მარიამ ჯაშს ეკუთვნით. ინიციატორის განმარტებით, დღევანდელი მდგომარეობით, სკოლებში რამდენიმე დედაენა ისწავლება, რომლებიც შედგენილია „იაკობ გოგებაშვილის მიხედვით“ და არა იაკობ გოგებაშვილის მეთოდის საფუძველზე.
პარლამეტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის პრესცენტრის ცნობით, 2009 წელს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ჩაატარა საანბანე სახელმძღვანელოთა კონკურსი.  იაკობ გოგებაშვილის საზოგადოებამ“ საკონკურსოდ მოამზადა იაკობის „დედაენა“, მას კონკურენციას უწევდა ავტორთა ჯგუფების მიერ შედგენილი 9 „დედაენა“, რომელთა შორის 8, იაკობ გოგებაშვილის „დედაენის“ მიხედვით იყო შექმნილი. ამ კონკურსში ნამდვილმა „დედაენამ“ სხვებთან ერთად მიიღო გრიფი, მაგრამ 2011 წელს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ ქართული ენის სახელმძღვანელოების კონკურში იაკობ გოგებაშვილის „დედაენამ“ „ვერ დააკმაყოფილა“ საკონკურსო პირობები.
კანონპროექტის განხილვას დეპუტატების მხრიდან აზრთა სხვადასხვაობა მოჰყვა. როგორც მარიამ ჯაშმა აღნიშნა, კანონპროექტზე უფრო დეტალური მსჯელობის მიზნით სამუშაო შეხვედრა მიმდინარე კვირაში გაიმართება, ხოლო კენჭს მას მომდევნო კვირის საკომიტეტო სხდომაზე უყრიან.
აღსანიშნავია, რომ 20-ზე მეტი გამომცემელი აცხადებს, რომ გამომცემლობა „დედაენა“ კონკურსის წესის გვერდის ავლით, გრიფის მინიჭების გარეშე დაწყებით კლასებში სახელმძღვანელოების შეტანას ცდილობს. გამომცემლების განცხადებით, გამომცემლობა „დედაენამ“ ვერ გაიარა გრიფირების კონკურსი და ახლა კონკურსის გვერდის ავლით სურს, მიაღწიოს მიზანს. გამომცემლების ინფორმაციით, კონკრეტულ გამომცემელს ლობირებს საინიციატივო ჯგუფი „იაკობ გოგებაშვილის საზოგადოება“, რაც მათი თქმით, დანარჩენებს არათანაბარ პირობებში აყენებს.
განმარტებითი ბარათის თანახმად, კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში, აუცილებელი გახდება ექსპერტთა კომისიის შექმნა, რომელიც უზრუნველყოფს ეროვნული ან საერთაშორისო კატეგორიის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის მქონე მეთოდის საფუძველზე შექმნილი სახელმძღვანელოს მომზადებასა და გრიფირებაზე წარდგენას. ექსპერტთა კომისიაში წევრები წინასწარი გათვლებით არ უნდა აღემატებოდეს 10 წევრს, ხოლო გასაწევი ხარჯი 12 000 ლარს. ხარჯების დაფინანსება მოხდება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან. ეს ხარჯი ერთჯერადია, გარდა იმ შემთხვევისა თუკი სამინისტრო მიიღებს გადაწყვეტილებას გადაამუშავოს წიგნი.