პარლამენტის წევრი ემზარ კვიციანი მაღალმთიან რეგიონებში საჯარო სკოლების მასწავლებლებისთვის ხელფასის დანამატის გაზრდის ინიციატივით გამოდის.
კერძოდ კი როგორც ემზარ კვიციანმა საკანონმდებლო ინიციატივის შესახებ საუბრისას პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის სხდომაზე განაცხადა, მაღალმთიან რეგიონებში საჯარო სკოლების მასწავლებლებს დანამატი 50%-ის ნაცვლად 100%-მდე უნდა გაიზარდოს.
კანონპროექტის განმარტებით ბარათში აღნიშნულია, რომ მაღალმთიან რეგიონებში პედაგოგების საშუალო ხელფასი 550 ლარს წარმოადგენს, რომელზეც დღეის მდგომარეობით, დანამატის სახით იღებენ 50%-ს ანუ მასწავლებელი საშუალოდ 275-ლარიან დანამატს იღებს. კანონპროექტის ძალაში შესვლის შემთხვევაში, დანამატი ხელფასის 100%-ით ანუ თვეში საშუალოდ 550-ლარით განისაზღვრება.
კანონპროექტის განხილვის პროცესში, დეპუტატმა სერგო რატიანმა განაცხადა, რომ მასწავლებლის დანამატის გაზრდა გამოსავალი არ არის, ვინაიდან პედაგოგებს არ აქვთ სრული დატვირთვა შესაბამისი საათების არარსებობის გამო.
აღნიშნულთან დაკავშირებით კი დეპუტატმა გუგული მაღრაძემ განაცხადა, რომ სამინისტროში ფიქრობენ, რომ გადამზადდნენ მასწავლებლები, რომლებიც არა ერთ, არამედ რამდენიმე საგნის სწავლებას შეძლებენ. ამასთან, გამოითქვა ინიციატივა, რომ მაღალმთიან რეგიონში მცხოვრებ მასწავლებლებს, გაეზარდოთ საათობრივი ანაზღაურება.
„განათლების სამინისტროში გაჩნდა უკვე აზრი, და ამას შესაბამისი ქმედებაც მოჰყვება, რომ შესაძლებელი იყოს, მთაში წასულ მასწავლებელს რამდენიმე საგნის სწავლების საშუალება ჰქონდეს. ანუ იქნება მასწავლებელი, რომელიც ასწავლის არა ერთ საგანს, არამედ ორ-სამ საგანს. ვთქვათ, გეოგრაფიას, ისტორიას და ქართულს, ან მათემატიკას, ფიზიკას და ბიოლოგიას. ასეთი მიმართულება არამხოლოდ ჩვენთან, არამედ მთელს მსოფლიოშია. ასევე შეიძლება განვსაზღვროთ, რომ თუ მასწავლებელს ერთი საგაკვეთილო საათის ჩატარებისთვის ბარში აქვს 20 ლარი, მთაში ეს იყოს 30 ლარი“,- განაცხადა გუგული მაღრაძემ.