დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ სამთაწყაროს საჯარო სკოლაში გაიმართა მნიშვნელოვანი საგანმანათლებლო პროექტი თემაზე - „წარსულის გაკვეთილები - ქმედება მომავლისაკენ“, რომლის მიზანი იყო მოსწავლეებში ჰოლოკოსტის ისტორიის გააზრება, ადამიანის უფლებების მნიშვნელობის გაცნობიერება, ტოლერანტობის, ემპათიისა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის განვითარება.
პროექტის ფარგლებში მოსწავლეებმა იმუშავეს სხვადასხვა აქტივობაზე, გაეცნენ „ანა ფრანკის დღიურებს“, იმსჯელეს ჰოლოკოსტის ისტორიულ მოვლენებზე, გააანალიზეს ადამიანის უფლებების დარღვევის მიზეზები და შედეგები, შექმნეს თემატური პრეზენტაციები, კედლის გაზეთები და მაკეტები. მათ დიდი პასუხისმგებლობითა და ემოციით წარმოადგინეს საკუთარი ნამუშევრები, რაც ნათლად ასახავდა მათ მიერ მიღებულ ცოდნასა და გააზრებას.
პროექტის შედეგად მოსწავლეებმა:
გაიღრმავეს ცოდნა ჰოლოკოსტისა და ადამიანის უფლებების შესახებ;
• გააცნობიერეს ადამიანის ღირსებისა და თანასწორობის მნიშვნელობა;
განივითარეს კრიტიკული აზროვნების, ანალიზისა და თანამშრომლობის უნარები;
• ჩამოუყალიბდათ ტოლერანტული დამოკიდებულება და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის განცდა;
• შეძლეს ისტორიული მოვლენების დაკავშირება თანამედროვე რეალობასთან.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ სკოლის დირექტორის მოადგილე ელენე გრიგორიადისი, დაწყებითი კლასის მასწავლებლები, სხვადასხვა კათედრის წარმომადგენლები და სკოლის პედაგოგები, რომლებმაც მაღალი შეფასება მისცეს პროექტის მნიშვნელობას, მიზნობრიობასა და მიღწეულ შედეგებს.
მოსწავლეთა ჩართულობა იყო განსაკუთრებით შთამბეჭდავი. ისინი აქტიურად მონაწილეობდნენ დისკუსიებში, პასუხისმგებლობით ეკიდებოდნენ დავალებებს და მაღალი მოტივაციით წარმოადგინეს საკუთარი ნამუშევრები.
ღონისძიების დასასრულს პროექტი დადებითად შეფასდა როგორც სკოლის დირექტორის მოადგილის, ასევე დამსწრე პედაგოგებისა და მოსწავლეების მიერ.
სკოლის დირექცია მადლობას უხდის პროექტის ორგანიზატორებს: ნანა გახოკიძესა და თამილა ნადირაშვილს ინიციატივისთვის, მაღალი პროფესიონალიზმისა და პროექტის წარმატებით განხორციელებისთვის.
„ასევე, მადლობა კლასის დამრიგებელსა და მოსწავლეებს აქტიური ჩართულობისა და პასუხისმგებლიანი მუშაობისთვის. მადლობა დამსწრე მასწავლებლებს დისკუსიისთვის და პროექტის დაინტერესებისთვის.
აღნიშნულმა პროექტმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ განათლება არის ძლიერი ინსტრუმენტი, რომელიც ეხმარება ახალგაზრდებს გააცნობიერონ წარსულის გაკვეთილები, დაიცვან ადამიანის უფლებები და ჩამოყალიბდნენ პასუხისმგებელ, ჰუმანურ და შეგნებულ მოქალაქეებად.
ყველა მონაწილეს ვუსურვებთ მომავალშიც ასეთივე წარმატებულ და მნიშვნელოვან ინიციატივებს!“,- აღნიშნავს სკოლის დირექტორი ეკატერინე ჩიტაური.