თეატრი ბავშვებისთვის სწავლისა და გართობის უნიკალური სივრცეა, ამიტომ ქობულეთის წმინდა კირიონ მეორის სახელობის მართლმადიდებლური სკოლა-გიმნაზიის პედაგოგები ხშირად მიმართავენ გასვლით ღონისძიებას და მოსწავლეებს საინტერესო საგანმანათლებლო გამოცდილებას ჩუქნიან.
ახლახან, მე-3გ კლასის მოსწავლეები, დამრიგებელის - ირმა ოქროპირიძის ხელმძღვანელობით, თაატრს სტუმრობდნენ.
მას შემდეგ, რაც მე-3 კლასელებმა კლასგარეშე კითხვის ფარგლებში ინტერესით წაიკითხეს - „პეპი გრძელწინდა“ და შეიყვარეს მისი თავგადასავლები, მათ გადაწყვიტეს საყვარელი გმირი სცენაზეც ენახათ. სწორედ ამიტომ დაესწრნენ ამავე სახელწოდების სპექტაკლს, რომელმაც ბავშვებზე განსაკუთრებული შთაბეჭდილება მოახდინა.
სცენაზე მათ იხილეს ცელქი, უშიშარი და საოცრად მხიარული გოგონა, რომელსაც აქამდე მხოლოდ წიგნის ფურცლებზე ხვდებოდნენ. ცოცხალმა თამაშმა, ფერადმა დეკორაციებმა და მხიარულმა ეპიზოდებმა პერსონაჟი კიდევ უფრო ახლობელი და რეალური გახადა.
მოსწავლეებმა ინტერესით გაავლეს პარალელები ნაწარმოებსა და სპექტაკლს შორის, იმსჯელეს მსგავსებებსა და განსხვავებებზე და კიდევ ერთხელ ჩაუღრმავდნენ პერსონაჟების ხასიათებსა და ამბის მთავარ იდეებს.
„ეს დღე ნაყოფიერი და დასამახსოვრებელი აღმოჩნდა - წიგნიდან დაწყებული მოგზაურობა თეატრის სცენაზე გაგრძელდა, ხოლო ბავშვები ახალი შთაბეჭდილებებითა და ემოციებით დაბრუნდნენ სკოლაში“,- გვიყვებიან სკოლაში.