მოსწავლეებში მოსმენისა და მეტყველების უნარის განვითარება მასწავლებლების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაა. ალბათ, ყველა პედაგოგს ჰქონია ისეთ მოსწავლეებთან ურთიერთობის გამოცდილება, რომლებსაც მოსმენილიდან სხვა აზრი გამოაქვთ ან სათქმელს შესაბამისი სიტყვებით ვერ გამოხატავენ. თუ ასეა, მაშინ ქვემოთ მოცემული რჩევები გამოგადგებათ.
მეტყველების განვითარებას ხელს უწყობს ისეთი დავალებები, სადაც საჭიროა დიალოგი, აღწერა, თხრობა, საკუთარი აზრის დასაბუთება, მსჯელობა... მოსმენისა და მეტყველების უნარის განვითარებისთვის ეფექტურია შემდეგი აქტივობები:
მოსწავლეებისთვის აქტივობების შეთავაზებისას მიეცით მათ არჩევანის საშუალება, თავად აირჩიონ რისი გაკეთება სურთ: ჟურნალისტის როლს მოირგებენ თუ დიალოგს გამართავენ მეწყვილესთან. მოუსმინეთ და გაითვალისწინეთ მათი სურვილები, რადგან ამგვარი დამოკიდებულებით მათი მოტივაცია გაიზრდება და ისინი უფრო აქტიურად ჩაერთვებიან სასწავლო პროცესში.