სოციალურ - საგანმანათლებლო პროექტი ''ეტალონი'' გრძელდება.
ამჯერად ''დუშეთის ეტალონი მოსწავლე'' გამოვლინდა.
ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატი დუშეთის N2 სკოლაში ჩატარდა.
დუშეთის გამორჩეული ახალგაზრდები ერთმანეთს პირველობისათვის დაუპირისპირდნენ.
ღონისძიებას დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ვაჟა-ჩოხელი, გამგეობის განათლების, კულტურის, სპორტისა და ახალგზარულს საქმეთა სამსახურის უფროსი ქეთი წიკლაური, დუშეთის მუნიციპალიტეტის კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრის დირექტორი ირმა წიკლაური, დუშეთის N2 სკოლის დირექტორი ელენე თეთრუაშვილი, რესურსცენტრის უფროსი დავით ოსეფაშვილი, სკოლის წარმომადგენლები, დირექტორები, პედაგოგები, მოსწავლეები და მათი მშობლები დაესწრენენ.
''დუშეთის ეტალონი მოსწავლის'' ტიტულს არაგვისპირის სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლე, სერგო კახურაშვილი დაეუფლა.
''დუშეთის ეტალონი მოსწავლე'' აღნიშნავს, რომ პროექტში მონაწილეობამ დიდი გამოცდილება შესძინა:
'' გამარჯვებას ნამდვილად არ ველოდი. ძალიან გახარებული და ბედნიერი ვარ ამ წარმატებით. ღონისძიება ძალიან კარგად იყო დაგეგმილი. ''ეტალონში'' მონაწილეობით ძალიან დიდი გამოცდილება მივიღე. ვემზადები ფინალისთვის.''
დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ვაჟა-ჩოხელის თქმით, ყოველთვის მხარს დაუჭერენ ''ეტალონს'':
''ჩვენთვის ეს პროექტი ძალიან მნიშვნელოვანია. აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს. ჩვენი მუნიციპალიტეტი ყოველთვის აქტიურად მიიღებს მასში მონაწილეობას. აღსანიშნავია, რომ ყველა სკოლა მონაწილეობდა და ძალიან გვარხაებს ეს ფაქტი.''
რესურსცენტრის უფროსი დავით ოსეფაშვილი აღნიშნავს, რომ ''ეტალონი'' მოსწავლეებს თავიანთი ცოდნის წარმოჩენის საშუალებას აძლევს:
''2 წელიწადზე მეტია რაც მე ამ პოზიციაზე ვმუშაობ და ორჯერ მომიწია ეტალონის სტუმარი ვყოფილიყავი ჩვენი რაიონის წარჩინებულ მოსწავლეებთან ერთად. თავიდანვე დადებითად განვეწყვე ამ პროექტის მიმართ. ''ეტალონი'' მოსწავლეებში მოტივაციას ამაღლებს. აღსანიშნავია, რომ ბავშვები ძალიან დაინტერებულები არიან ამ პროექტით. 35 სკოლის 80 ბავშვი ესწრებოდა ღონისძიებას. სკოლის დირექტორებმა ''ეტალონთან'' უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვეს. ეს არის ის პროექტი, რომელიც ყველა წარჩინებულ მოსწავლეს თავიანთი ცოდნისა და უნარების წარმოჩენის საშუალებას აძლევს ყოველგვარი პროტექციის გარეშე. ჩვენ ყოველთვის ვითანამშრომლებთ ეტალონთან.''
გამგეობის განათლების, კულტურის, სპორტისა და ახალგზარულს საქმეთა სამსახურის უფროსი ქეთი წიკლაურის თქმით, წინა წლებთან შედარებით ''ეტალონში'' ჩართული მოსწავლეების რიცხვი გაცილებით მეტია:
''წელს განსაკუთრებით ბევრი მოსწავლე ჩაერთო ''ეტალონში'',  ბავშვები უფრო აქტიურები იყვნენ. როგორც მოსწავლეთა, ისე პედაგოგთა მხრიდან იყო განსაკუთრებული ინტერესი. ბატონ გოჩას ძალიან ლამაზად მიჰყავდა  ღონისძიება. ''ეტალონი'' ბავშვის ნიჭის, ინტელექტის გამოვლენის საუკეთესო საშუალებაა. პროექტი ნამვილად იმსახურებს ყურადღებას და ასეთ მაღალ ინტერესს.''
''დუშეთის ეტალონი მოსწავლის'' ტიტულის მფლობელი სერგო კახურაშვილი, ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატის გრანდიოზულ ფინალში მიიღებს მონაწილეობას.