საქართველოს ერეოვნული ინტელექტ-ჩემპიონატის, პროექტ „ეტალონის“ შემოქმედებითი გუნდი, წამყვანთან, გოჩა ტყეშელაშვილთან ერთად ამჯერად ყვარელს სტუმრობს, სადაც ამ წუთებში  გავაზის საჯარო სკოლაში „ყვარლის ეტალონი მოსწავლის“ გამოვლენის ღონისძიება მიმდინარეობს.
ინტელექტ-შეჯიბრში ყვარლის რაიონის ყველა სკოლიდან 68 რჩეული მოსწავლე მონაწილეობს.
ღონისძიებას ესწრებიან ყვარლის მუნიციპალიტეტის მერი - როსტომ სესიაშვილი, ყვარლის რესურსცენტრის უფროსი - ქეთევან ჭიპაშვილი. ქალბატონი ქეთევანის თქმით, კახელები შემოდგომაზე მეტად „ეტალონის“ მოსვლას ელოდებიან, რომელმაც izrune.ge-სთან ერთად ყველა ოჯახში შეაბიჯა.
ღონისძიება გორში გუშინ დატრიალებული ტრაგედიის გამო (9 წლის მოსწავლე გოგონა მოკლული იპოვეს) წუთიერი დუმილით დაიწყო...
კონკურსის დაწყებამდე  2017-2018 სასწავლო წლის ყვარლის ეტალონი მოსწავლე ანა გუშკაშვილი „ეტალონის ოქროს ფონდის“ წევრი გახდა და დიპლომი გადაეცა. მის მშობლიურ წმინდა ილია მართლის სახელობის გიმნაზიას და სკოლის წარმომადგენელს ოქროს დიპლომი, ეტალონი-მოსწავლის აღზრდისთვის.
ყვარლის მაჟორიტარმა დეპუტატმა, გურამ მაჭარაშვილმა, პირველ 9 ადგილზე გასული მოსწავლისთვის, საქართველოს ნებისმიერ კუთხში მათი სურვილით შერჩეულ ადგილას უფასო ექსკურსია დააწესა.
თუ ეტალონის 2018-2019 სასწავლო წლის ფინალზე, პირველ ხუთეულში „ყვარლის ეტალონი მოსწავლე“ მოხვდება, მერი საზღვარგარეთ პირველ ოფიციალურ ვიზიტს მასთან ერთად განახორციელებს.
„ეტალონის“ შემოქმედებით ჯგუფს საორგანიზაციო საკითხებში ეხმარება გავაზის საჯარო სკოლის თვითმმართველობის გუნდი.