იოსებ ოცხელის სახელობის ქუთაისის N2 საჯარო სკოლაში, წიგნიერების პოპულარიზაციას დიდი ყურადღება ექცევა, ამ მიზნით სკოლაში არაერთი საინტერესო აქტივობა თუ ღონისძიება ეწყობა.
რასაკვირველია, სკოლაში საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღის აღნიშვნაც არ დავიწყებიათ.
ამ დღესთან დაკავშირებით, სამოქალაქო კლუბი „თემიდას“, სამოქალაქო განათლების მასწავლებლების: ნინო თევდორაძისა და ხათუნა აფრიდონიძის ორგანიზებით, სკოლის ბიბლიოთეკაში, კითხვის საათი მოეწყო.
შეხვედრაზე მოსწავლეებმა და პედაგოგებმა, ერთმანეთს თავიანთი საყვარელი ნაწარმოებები გაუზიარეს.
აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეები, თანატოლგანმანათლებლობის პრინციპის გამოყენებით დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეებს შეხვდნენ და წიგნის კითხვით გამოწვეულ სიხარულზე ესაუბრნენ.
უმცროსმა მეგობრებმა დიდი ინტერესი გამოიჩინეს და ერთად შექმნეს ბროშურები მოწოდებებით - „წიგნი ჩვენი საუკეთესო მეგობარია!“, დაამზადეს პოსტერები და მოაწყვეს დისკუსია თემაზე: „ციფრული საუკუნის გამოწვევები“.
სკოლაში გვიყვებიან, რომ აღნიშნული აქტივობები მიზნად ისახავს წიგნიერების დონის ამაღლებას ახალ თაობაში და წიგნის კითხვის პოპულარიზებას სასკოლო თემში.