მაძიებელი პედაგოგები განათლების სამინისტროს გადაწყვეტილებას აპროტესტებენ, რომლის თანახმადაც პრაქტიკოსი მასწავლებლები გამოცდას ზაფხულში აღარ ჩააბარებენ. მაძიებლები ამბობენ, რომ სკოლაში მასწავლებლები თანაბარ პირობებში არ არიან და არც სკოლაში დასაქმების მსურველებს ეძლევათ მასწავლებლის პროფესიაში შესვლის შანსი. მაძიებლების ნაწილი პრაქტიკოსი მასწავლებლებისთვის მიცემულ შანსს პოლიტიკას უკავშირებს. ისინი ამბობენ, რომ შეღავათი მოახლოებულ არჩევნებს უკავშირდება.
კომენტარები ასეთია:
„პრაქტიკოსს, რომელსაც 1 კრედიტი აქვს მოსაპოვებელი, ვადა გადაუწიეს და მაძიებელს, რომელსაც 10 კრედიტს სთხოვენ, არანაირი შეღავათი“.
„ამით ჩვენ კიდევ ერთხელ დავკარგეთ შანსი სკოლაში მოხვედრის. არ გამოცხადდება, ალბათ, არც დაიდება ვაკანსიები“.
„ამგვარი შეღავათები მხოლოდ ახალი თაობის საზიანოდ იმოქმედებს. მომავალ თაობას განათლებას ისევ ის პრაქტიკოსი მასწავლებლები მისცემენ, რომლებიც 15 წელი ასწავლიან სკოლაში და თავიანთ პროფესიულ საგანს ვერ აბარებენ (არაერთი ცდის მიუხედავად)“.
მაძიებელი პედაგოგები და მასწავლებლობის მსურველები პეტიციის შედგენას აპირებენ და თანაბარ პირობებს მოითხოვენ.
განათლების სამინისტროში კი აცხადებენ, რომ გადაწყვეტილება სწორედაც მაძიებლებისა და მასწავლებლობის მსურველების სასარგებლოდ მიიღეს. როგორც განათლების მინისტრის მოადგილემ, ეკატერინე დგებუაძემ აღნიშნა, მასწავლებლობის მსურველებს ზაფხულში გამოცდის ჩაბარების შემდგომ შესაძლებლობა ექნებათ შემოდგომიდან მასწავლებლის 60 კრედიტიან პროგრამაზე ისწავლონ და დრო აღარ დაკარგონ.