მასწავლებლობა რთული და საპასუხისმგებლო პროფესიაა. პედაგოგები მოსწავლეთა განვითარებაზე ყოველდღიურად აქტიურად ზრუნავენ. ისინი, ფაქტობრივად, მთელ თავიანთ ძალასა და ენერგიას სამუშაოს უთმობენ.
ამ პროფესიაში ჯანმრთელობასა და უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული რისკები არსებობს. კერძოდ, ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სიმსუქნეა, რასაც სხვა პრობლემებიც თან ახლავს. ამასთან დაკავშირებით, უცხოეთში კვლევა ჩატარდა. ჩვენ სწორედ მის შედეგებს გაგაცნობთ.
სიმსუქნე მთელ მსოფლიოში ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად ითვლება. სიმსუქნის გამომწვევი ფაქტორები კალორიული საკვების დიდი რაოდენობით მიღება და ფიზიკური უმოქმედობაა.
მასწავლებლები სამუშაო ძალის ის მნიშვნელოვანი ნაწილი არიან, რომლებიც ჭარბი წონის რისკის ქვეშ არიან. ჩატარებული კვლევის შედეგად, დაადგინეს, თუ რამდენად ხშირია მათში სიმსუქნე და მასთან დაკავშირებული ჯანმრთელობის პრობლემები.
კვლევისთვის 500 მასწავლებელი გამოიკითხა. გათვალისწინებული იყო ისეთი ფაქტორები, როგორიცაა სიმაღლე, სხეულის წონა და წელის გარშემოწერილობა. მათ წნევაც გაუზომეს. შედეგად, დადგინდა, რომ მასწავლებლების 43.2%-ს - I ხარისხის, 20.4%-ს - II ხარისხის, ხოლო 6.6%-ს  III ხარისხის სიმსუქნე ჰქონდა, რაც მიუთითებს, რომ პედაგოგთან შორის ჭარბი წონა მართლაც მნიშვნელოვანი პრობლემაა.
მის რისკს ისეთი ფაქტორები ზრდის, როგორიცაა ასაკი, წელის გარშემოწერილობა, არაჯანსაღი საკვების მიღება, ფიზიკური უმოქმედობა. კვლევაში ჩართული მასწავლებლების ნაწილს ართრიტი და ჰიპერტენზია აწუხებდა, რაც კვლავ ჭარბ წონასთან დაკავშირებული ჯანმრთელობის პრობლემებია.
საბოლოოდ, კვლევის შედეგების მიხედვით გაიცა რეკომენდაცია, რომ მასწავლებლები ჯანსაღი ცხოვრების წესით მეტად უნდა დაკავდნენ, რათა ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული სერიოზული პრობლემები არ შეექმნათ. ცნობიერების ასამაღლებლად კი სკოლაში სხვადასხვა სახის ტრენინგის ჩატარება ძალიან სასარგებლოა.
გარდა ჭარბი წონისა, ყურადღებას იმ რისკებზე გავამახვილებთ, რომლებიც მასწავლებლებს მუშაობისას შეიძლება შეექმნათ. არსებობს ბიოლოგიური და ქიმიური საფრთხეები. ესენია:
ლაბორატორიებში მუშაობისას სხვადასხვა ნივთიერებების სისხლზე ზემოქმედება. ასევე, ბაქტერიები, სოკოები, ვირუსები, B ჰეპატიტი, C ჰეპატიტი, კორონავირუსი და ა.შ.
გარდა ამისა, საფრთხე შეიძლება გაზებისა და ორთქლის ზემოქმედებამაც შეგიქმნათ, საფრთხილოა აალებად, რეაქტიულ, ფეთქებად ან კოროზიულ ნივთიერებებთან მუშაობა.
ყველა ზემოთჩამოთვლილი ქიმიური და ბიოლოგიური რისკის თავიდან ასაცილებლად აუცილებელი, რომ მუშაობისას შესაბამისი ნორმები დაიცვათ და პირველ ყოვლისა, საკუთარ ჯანმრთელობას გაუფრთხილდეთ.