ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის ქალაქ თბილისის N178 საჯარო სკოლაში სასკოლო პროექტი „ზღვარი“ განხორციელდა.
აღნიშნული პროექტის მიზანი ადამიანის უფლებების დაცვა და სკოლაში ბულინგის პრევენცია იყო. პროექტის ავტორი და ხელმძღვანელი ინგლისური ენის პედაგოგი დიანა მორბედაძე იყო.
მის მიმდინარეობაში მოსწავლეები დიდი ინტერესითა და მონდომებით ჩაერთნენ. მათ თავიანთი შესაძლებლობები წარმოაჩინეს.
დასკვნითი ეტაპი კონფერენციით და სახალისო საახალწლო აქტივობებით დატვირთული იყო.
„დასკვნითი ეტაპი დაგვირგვინდა 28 დეკემბერს კონფერენციით და სახალისო საახალწლო აქტივობებით. ამ დღეს იყო ბევრი პოზიტივი და სიყვარული.
ამ პროექტის დანერგვა ემსახურება სასკოლო სტრატეგიებისა და კურიკულუმის გაუმჯობესებას, რითაც ჩვენი განსხვავებული გამოცდილების საფუძველზე მნიშვნელოვანი წვლილი შეგვაქვს ბულინგის ეფექტური პრევენციისა და ინტერვენციების პროგრამების ფორმირებაში.
პროექტში ჩართულია სწავლების ყველა საფეხურის თითქმის ყველა საგანი და შესაბამისად, მასწავლებლებიც, რომლებიც კოორდინირებულად ახორციელებენ მრავალ აქტივობას. შეიქმნა თემის შესაბამისი კომპლექსური დავალებები. წარმატებით მოხდა ზოგიერთი სსსმ მოსწავლის ჩართვაც.
პროექტი ხელს უწყობს სწავლების ხარისხის და სასკოლო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას, სკოლის განვითარებას. მიღებული გამოცდილება იქნება შეძენილი ცოდნისა და უნარების გაზიარებისა და სათანადოდ გამოყენების წინაპირობა; უმჯობესდება ურთიერთობები მოსწავლე-მასწავლებელსა და მოსწავლეებს შორის; ხდება პრობლემის იდენტიფიცირებისა და მისი გადაჭრის, აგრეთვე სოციალური და სასიცოცხლო უნარების განვითარება; სკოლაში იქმნება უსაფრთხო და პოზიტიური გარემო“,- წერია სკოლის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.