წალკის N1 საჯარო სკოლის მე-8, მე-9 და მე-10 კლასების მოსწავლეებმა განახორციელეს პროექტი თემაზე - „კოვიდ-19“.
პროექტის ხელმძღვანელი ქეთევან ომიაძე იყო.
მოსწავლეებმა წარმოადგინეს საინტერესო პრეზენტაციები, პოსტერები, ასევე ჩაწერეს ინტერვიუ ექიმთან და თავიანთი ნამუშევრები სკოლის მოსწავლეებს გააცნეს.
„მსოფლიოში ყოველდღიურად იმატებს კოვიდ 19-ით დაავადებულთა და გარდაცვლილთა რიცხვი, რაც ძალიან ხშირად გამოწვეულია ადამიანების დაუდევრობით. ამიტომ მასთან საბრძოლველად გადავწყვიტეთ მოსახლეობაში მოხდეს პანდემისათან საბრძოლველად ცნობიერების ამაღლება, რათა შემცირდეს მათი გაუფრთხილებლობით გამოწვეული შესაძლო უარყოფითი შედეგები და იზრუნონ, რომ გახადონ იგი ნაკლებად საზიანო დედამიწისათვის. იფიქრონ მავნე ჩვევების აღმოფხვრასა და სწორი ქცევის ჩამოყალიბებაზე. დასახონ გზები პანდემიასთან საბრძოლველად.
ამ მოულოდნელმა დაავადებამ განსაკუთრებით ზიანი მიაყენა განათლების სისტემას; მოსწავლეები „მოსწყდნენ“ სოციუმს-მეგობრებს და დაშორდნენ სკოლას, გაკვეთილები ტარდება ონლაინ რეჟიმში, მიეჯაჭვნენ კომპიუტერებს და მოწყდნენ თამაშებს ფიზიკური აქტივობებით, ეს უკანასკნელი ჩაანაცვლა კომპიუტერულმა თამაშებმა.
პროექტის განხორციელებით მოსწავლეებმა ნაყოფიერად გამოიყენეს თავისუფალი დრო, შეისწავლეს სხვადასხვა კომპიუტერული პროგრამა, ურთიერთობა დაამყარეს სხვა სკოლის ბენეფიციარებთან, დასახეს პანდემიასთან ბრძოლის გზები“, - გვიამბობს სკოლის წარმომადგენელი.