თბილისის N133 საჯარო სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლეები საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში იმყოფებოდნენ. შემეცნებითი აქტივობა შთამბეჭდავი და საინტერესო იყო. მოსწავლეები მნიშვნელოვან ხელნაწერებს გაეცნენ.
„ჩვენი არაჩვეულებრივი მასპინძლების ნესტან ბაგაურის და მისი კოლეგების დახმარებით ბავშვები გაეცნენ ქართულ და არამარტო ქართულ ხენაწერებს, როგორც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებს. საოცარი ემოცია, რაც თითოეულს დაგვეუფლა, მართლაც ენით აღუწერელია. ვესტუმრეთ საგამოფენო დარბაზს, სადაც ნესტანმა თითოული ხელნაწერის შესახებ დეტალური ინფორმაცია გააცნო ბავშვებს. მოულოდნელად აღმოვჩნდით სარესტავრაციო ლაბორატორიაში და რესტავრაციის პროცესიც ვნახეთ. კულმინაცია კი იყო ოთახი, სადაც გამოფენილია ქშ წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების უნიკალური მემკვიდრეობა, იტალიაში პირველად დაბეჭდილი ქართულ-იტალიური ლექსიკონი, ვახტან მეექვსის სტამბაში დაბეჭდილი პირველი წიგნი „სახარება“, ეკატერინე ჭავჭავაძისეული „სახარება“, ქართველ მხატვართა ნამუშევრები და კიდევ მრავალი და რაც მთავარია  ორიგინალში. საოცარი ემოციებია, როცა იაზრებ, რომ ამ ნივთებს ჩვენი სახელოვანი წინაპრები ეხებოდნენ. მადლობა ჩვენს არაჩვეულებრივ მასპინძლებს და მადლობა ჩემს მეთერთმეტეებს, რომ ასეთი სიამოვნება მივიღე მეც მათთან ერთად
მოგზაურობას ქართული მემკვიდრეობის გასაცნობად გახსნილად ვაცხადებ. წინ კიდევ ბევრი საინტერესო დღე გველის“, - აღნიშნავს სკოლის წარმომადგენელი.