აკადემიური პერსონალისა და ბავშვებთან მომუშავე პრაქტიკოსი პედაგოგებისთვის ტრენინგები დაიწყო
გაეროს ბავშვთა ფონდის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 16 თებერვალს, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში დაიწყო აკადემიური პერსონალისა და ბავშვებთან მომუშავე პრაქტიკოსი პედაგოგების ტრენინგი ცხოვრებისეულ კონტექსტში კრიზისული ინტერვენციის შესახებ. მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია კონფლიქტის დეესკალაციის პრაქტიკული ინსტრუმენტებისა და რთულ სიტუაციებში ემოციების მართვის შესახებ.
„კრიზისული ინტერვენცია ცხოვრებისეულ კონტექსტში (LSCI) - ეს არის მიდგომა, რომელიც ბავშვის კრიზისულ გამოცდილებას სწავლის შესაძლებლობად გარდაქმნის. აღნიშნული მეთოდი ხელს უწყობს ბავშვის ემოციურ თვითრეგულაციას და პოზიტიური ქცევითი უნარების განვითარებას.
ეს მიდგომა ასევე ეხმარება უფროსებს, ამოიცნონ, გაიგონ და მართონ საკუთარი ემოციური რეაქციები მაშინ, როდესაც ისინი აწყდებიან ბავშვის ინტენსიურ ან დამანგრეველ ქცევას. ეს მიდგომა პროფესიონალებს საშუალებას აძლევს, სტრესული მოვლენები - როგორიცაა კონფლიქტები, ემოციური დისრეგულაცია და წესების დარღვევა - ბავშვებისთვის იქცეს შესაძლებლობებად: განივითარონ თვითშეგნება, შეიძინონ ახალი სოციალური და ემოციური უნარები, გააძლიერონ საკუთარი ეფექტიანობის განცდა და მოახდენენ პოზიტიური ქცევითი ცვლილებები.
ტრენინგებს უძღვება გერიტ დე მური, სერტიფიცირებული ტრენერი ბელგიიდან. ტრენინგები ხორციელდება ევროკავშირის მხარდაჭერით გაეროს ბავშვთა ფონდისა და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში – „აღდგენითი მიდგომების დანერგვა უმაღლესი განათლების სისტემაში“. აღნიშნული ინიციატივა ნაწილია ევროკავშირისა და გაეროს ბავშვთა ფონდის პარტნიორული პროექტისა „ადამიანის უფლებები ყველასთვის - ბავშვის უფლებები ოჯახზე, მართლმსაჯულებასა და ცხოვრების სათანადო სტანდარტებზე", - აღნიშნულია გავრცელებულ ინფორმაციაში.