მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემაში შესული ცვლილებების მიხედვით, უფროსი და წამყვანი მასწავლებლები სტატუსის ამაღლებას 2022 წლამდე ვერ შეძლებენ.
მთავრობის დადგენილებაში აღნიშნულია, რომ როგორც უფროსმა, ისე წამყვანმა მასწავლებელმა სტატუსის ასამაღლებლად სხვა სავალდებულო აქტივობებთან ერთად პროფესიული უნარების გამოცდა უნდა ჩააბარონ.
როგორც 2020 წლის 27 ნოემბერს მიღებულ დადგენილებაში წერია, შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი უფროსი და წამყვანი მასწავლებლებისთვის სტატუსის ასამაღლებლად გათვალისწინებული პროფესიული უნარების გამოცდის ჩატარებას 2022 წლიდან უზრუნველყოფს, რაც იმას ნიშნავს, რომ აღნიშნული პედაგოგებისთვის 2021 წლის განმავლობაში სტატუსის ამაღლება შეუძლებელი იქნება.
გაითვალისწინეთ, რომ გამოცდის გარეშე სტატუსის ამაღლება შეეძლებათ მხოლოდ იმ უფროს პედაგოგებს, რომლებსაც დარჩენილი აქვთ მხოლოდ გარე დაკვირვების გავლა და აღნიშნულ აქტივობას 31 იანვრამდე ან 15 ივნისამდე წარმატებით განახორციელებენ, ან მათ ვინც 2020-2021 სასწავლო წლის მე-2 სემესტრის დაწყებამდე დოქტორის აკადემიური ხარისხს მოიპოვებენ.
იხილეთ ასევე: მასწავლებელთა პროფესიული წინსვლის სქემაში მთავრობამ ახალი ვალდებულებები და აქტივობები დაამტკიცა - როგორ მოიპოვებთ უფროსი, წამყვანი და მენტორის სტატუსს