2 237 მასწავლებლიდან ტესტი 1 658-მა გაიკეთა - რამდენ პედაგოგს დაუდგინდა ვირუსი ზღვისპირეთში მოგზაურობის შემდეგ?
შავი ზღვისპირეთში მოგზაურობის ისტორიის მქონე 2,237 მასწავლებლიდან 1658-მა ტესტირება უკვე გაიკეთა. Covid – 19-ზე დადებითი პასუხი კი 14 პედაგოგს დაუდასტურდა - აღნიშნული ინფორმაცია etaloni.ge-მ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრისგან გამოითხოვა.
როგორც დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრში განმარტავენ, მასწავლებლების და მოსწავლეების შედეგების ცალკე სტატისტიკას არ აწარმოებენ - არ აღირიცხება რამდენი პედაგოგსა და მოსწავლეს ჩაუტარდა ტესტირება და რამდენ მათგანს გამოუვლინდა კორონავირუსი. ეს კატეგორიაც პრიორიტეტულ პირთა ნუსხის რისკ-ჯგუფში შედიან.
„არ ხერხდება ცალკეულად პედაგოგებისა და მოსწავლეების შესახებ ინფორმაციის იდენტიფიცირება, ვინაიდან ისინი მიეკუთვნებიან „კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეულ ინფექციაზე (COVID-19) სავალდებულო ტესტირებას დაქვემდებარებულ პრიორიტეტულ პირთა ნუსხისა და ჩატარების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 15 ივნისის №975 განკარგულებით დამტკიცებულ სხვადასხვა რისკ-ჯგუფს“, - აღნიშნულია დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულმა ცენტრის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში.
მათივე ცნობით,  საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით ტესტირებას დაექვემდებარა შავი ზღვისპირეთში ბოლო 2 კვირის მანძილზე მოგზაურობის ისტორიის მქონე პედაგოგები.
ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში ასახულია 2020 წლის პირველი ოქტომბრის მდგომარეობით არსებული ინფორმაცია მითითებული პედაგოგების შესახებ: