Etaloni.ge-მ რამდენიმე სტატია მიუძღვნა სერთიფიკატების იმ მარათონს, რომლითაც პედაგოგებს და მოსწავლეებს საკუთარი შრომის „დაფასების“ ნიშნად, ვითომდა ტელესკოლის საიტზე სერთიფიკატის შევსების და საკუთარი თავისთვის მინიჭების საშუალება ჰქონდათ. ამ თემით ჩვენი დაინტერესება კი იმ უამრავმა წერილმა განაპირობა, სადაც პედაგოგები და მშობლები მიზანმიმართულ პროვოკაციაზე საუბრობდნენ და თავს მოტყუებულად მიიჩნევდნენ, რადგან მიმსგავსებული სახელის გამო უმეტესობას აღნიშნული სერთიფიკატები განათლების სამინისტროს წარმატებული პროექტის „ტელესკოლის“ მიერ მინიჭებული ეგონა.
მართალია სასწავლო წლის დასრულებამ სერთიფიკატების ფრიალის აჟიოტაჟიც მიანელა, მაგრამ კვლავ პასუხგაუცემელია კითხვა, სინამდვილეში რა მიზნით შეიქმნა სხვის სახელს ამოფარებული დისტანციური სწავლების პლატფორმა და რატომ შეეცადა იმ პედაგოგების შრომის გაუფასურებას, ვინც მართლაც უდიდესი შრომა ჩადო ამ გამოწვევების წარმატებით დაძლევაში, როცა ნებისმიერს, თუნდაც არა პედაგოგს 2-3 წუთში შეეძლო „წარმატების სერთიფიკატის“ მიღება.
Etaloni.ge ამ ეტაპზე ასრულებს ამ საკითხის განხილვას და აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ, რა თქმა უნდა, სერთიფიკატის მინიჭების უფლება ყველას გააჩნია, არც იმას აკონტროლებს ვინმე, დამსახურებულია თუ დაუმსახურებელი აღნიშნული ჯილდო, მაგრამ არავინ უარყოფს, რომ დიდი მნიშვნელობა აქვს იმას, თუ ვინ გასცემს სერთიფიკატს, და ჩვენი მკითხველები რჩევის სახით მოუწოდებენ ყველას - ჯილდოს გასაჯაროვებამდე გაარკვიეთ, ვინ განიჭებთ ამა თუ იმ სერთიფიკატს, რადგან, როგორც ცნობილია, არსებობს ნობელის და ოსკარის საამაყო პრემიები, და ასევე, არსებობს  შნობელის და ანტი-ოსკარის ჯილდოებიც.