ვარლამ ძიძიგურის სახელობის ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ მათხოჯის საჯარო სკოლა, წიგნიერების პოპულარიზაციის მიზნით, საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღის აღნიშვნას შეუერთდა.
წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიოს დღეს საქართველოში უკვე მერვედ აღინიშნა. ამ დღესთან დაკავშირებით სკოლაში გამართულ ღონისძიებაზე პედაგოგებმა: ირმა ძიძიგურმა, ეკა კარსანიძემ, თამარ ბოლოთაშვილმა და ბიბლიოთეკის გამგემ, ნინო დანგაძემ წიგნების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
ღონისძიების ორგანიზატორებმა,  ბავშვებთან ერთად წაიკითხეს სხვადასხვა ლიტერატურული ნაწარმოები: ზღაპრები, მოთხრობები და იგავ-არაკები.
მეცხრე კლასის მოსწავლეებმა ქართული ენისა და ლიტერატურის გაკვეთილზე მოიტანეს საყვარელი წიგნები და წაიკითხეს მათთვის მნიშვნელოვანი მონაკვეთები. მათ ისაუბრეს ამ ლიტერატურული ნაწარმოებების შესახებ, გააკეთეს მოკლე ანოტაციები,  გაკვეთილის ბოლოს კი გაცვალეს წიგნები. გაკვეთილს მასწავლებელი ანა მელაძე ხელმძღვანელობდა.