დისკუსია, როგორც სასწავლო აქტივობა, ხელს უწყობს მოსწავლეებში მსჯელობის, კრიტიკული აზროვნებისა და პრობლემის გადაწყვეტის უნარის განვითარებას.
დისკუსიის მეშვეობით მოსწავლეები აზრების მწყობრად გამოხატვასა და დასკვნების გამოტანას სწავლობენ, ისინი მსჯელობენ და ალტერნატიული გადაწყვეტილებების ძიებაში სადავო საკითხების გადაჭრის უნარს ეუფლებიან.
მასწავლებელმა დისკუსიის დაწყებამდე მოსწავლეებს უნდა განუმარტოს, რომ მათ მოეთხოვებათ: არგუმენტირებული მსჯელობა; გადაწყვეტილების მიღება და დისკუსიის წესების დაცვა (ერთმანეთს აცადონ საუბარი, არ შეაწყვეტინონ სიტყვა, აიწიონ ხელი, თუ რამის თქმა სურთ და ა.შ)
პედაგოგმა სასურველ მიზანს რომ მიაღწიოს, აუცილებელია, მოსწავლეებს დისკუსიის დაგეგმვამდე 6 მნიშვნელოვანი საკითხი გაააზრებინოს. კერძოდ, დისკუსიის დროს მოსწავლეებისთვის მნიშვნელოვანია იცოდნენ, რომ:
• არ არსებობს მცდარი და სწორი აზრი; არსებობს დაუსაბუთებელი და დასაბუთებული მოსაზრება;
• დისკუსიის მიზნები და წესები წინასწარ არის განსაზღვრული;
• დისკუსიის მთავარ მიზანს წარმოადგენს ჯგუფის მიერ განსახილველი საკითხის შესახებ ცოდნის გამომჟღავნება და ამ ცოდნის გამოყენება პრობლემის გადაწყვეტისათვის;
• დისკუსია პასუხების განუსაზღვრელ რაოდენობას წარმოშობს და არ მოითხოვს ერთადერთ დასკვნას;
• რადგანაც არსებობს განსხვავებული მოსაზრებები, საკუთარი თვალსაზრისის დაცვასთან ერთად სხვების თვალსაზრისსაც უნდა სცენ პატივი;
• ისინი აკრიტიკებენ აზრებს და არა ადამიანებს.