მიხეილ ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის N124 საჯარო სკოლაში 2021-2022 სასწავლო წელი წარმატებით დასრულდა.
სასწავლო წლის განმავლობაში მოსწავლეებისთვის სხვადასხვა სახის საინტერესო, სახალისო და მრავალფეროვანი აქტივობები ხორციელდებოდა.
მათ შორის ერთ-ერთი აღსანიშნავი კი ის იყო, რომ 14 მაისს მე-5, მე-5 და მე-5 კლასების მოსწავლეები ესტუმრნენ ეთნოგრაფიულ მუზეუმს.
მუზეუმი სამეცნიერო-საგანმანათლებლო დაწესებულებაა, სადაც თავმოყრილია საბუნებისმეტყველო, მატერიალური და კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლები.
ეთნოგრაფიული მუზეუმი წარმოადგენს საქართველოს მინიატურულ მოდელს და ასახავს მის მრავალფეროვან ეთნოკულტურას. მუზეუმი კმოიცავს 52 ჰექტარს და დაყოფილია 11 ზონად. ხალხური ხუროთმოძღვრებისა და ყოფისათვის დამახასიათებელი ობიექტები გამოფენილია 10 ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ ზონაში. მუზეუმში წარმოდგენილია 70-მდე საცხოვრებელი სახლი და სამეურნეო ნაგებობა საქართველოს შემდეგი რეგიონებიდან: ქართლი, კახეთი, სამცხე-ჯავახეთი, იმერეთი, გურია, სამეგრელო, აჭარა, აფხაზეთი, რაჭა-ლეჩხუმი და სვანეთი. ერთ-ერთი ზონა ეთმობა ისტორიულ-არქეოლოგიურ ძეგლებს, რომელთა შორისაა V-VI საუკუნის სიონის ბაზილიკა, ძვ.წ. II ათასწლეულის დოლმენი (აკლდამა) აფხაზეთიდან და საფლავის ქვების მდიდარი კოლექცია.
მუზეუმში წარმოდგენილია 8 ათასზე მეტი ეთნოგრაფიული ექსპონატი. ხუროთმოძღვრების ნიმუშებთან ერთად მუზეუმში დაცულია ეთნოგრაფიულ-მატერიალური კულტურის ამსახველი ნიმუშები; საბრძოლო და შრომის იარაღები, ტექსტილური და კერამიკული მასალა.
მოსწავლეებმა ერთი დღე გაატარეს მუზეუმის ტერიტორიაზე, შემეცნებით საგანმანათლებლო აქტივობების შემდეგ სპორტული აქტივობებით დაკავდნენ.
ორგანიზატორები კი: ანა ბაჩიაშვილი, სოფიო ჩიქოვანი და ვასიკო ჯანგებაშვილი გახლდათ.