ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუაფარცხმის საჯარო სკოლაში, სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნების მასწავლებელის ხელმძღვანელობით, საგამოფენო კვირეული „ბაირამობის დღესასწაული“ გაიმართა.
გამოფენა რამადან ბაირამს მიეძღვნა. მის განხორციელებაში მოსწავლეებთან და პედაგოგებთან ერთად, მშობლებიც ჩაერთნენ. მოსწავლეებმა დახატეს, მშობლებმა კი თავიანთი ნამუშევრები ნაქარგი ფარდაგები, ნაქსოვი წინდები და სამკლაურები წარმოადგინეს.
აქტივობა მასწავლებელ თამარ კალანდაძის ხელმძღვანელობით გაიმართა, მასში ყველა დიდი მონდომებითა და ხალისით ჩაერთო.
„2 მაისს, ორშაბათს ბაირამობის დღესასწაული აღინიშნება.
ჩვენს სკოლაში მოსწავლეების მეტი ნაწილი მუსულმანური აღმსარებლობისაა. სულ რაღაც ერთი კვირის წინ მსგავსი გამოფენით ქრისტიანული დღესასწაული აღდგომა ავღნიშნეთ.
პროექტში სკოლის ყველა მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა და დიდი სიხარულით მიულოცეს დამდეგი ბაირამობის დღესასწაული ერთმანეთს. მშობლებმა გამოფენისათვის წარმოადგინეს მათი ნამუშევრები: ნაქარგი ფარდაგები, ნაქსოვი წინდები და სამკლავურები, რომლებიც ხელით ნატიფად იყო შესრულებული. წარმოდგენილი ნამუშევრები ლამაზად და შთამბეჭდავად იყო წარმოდგენილი თავისი ორნამენტებითა და ფაქტურით. ქარგვა და ქსოვა არის ჩვენი იდენტობა, რომელიც თაობიდან თაობას გადაეცემა და დიდი რუდინებით ინახავენ ამ ტრადიციას.
მშობლებმა, მოსწავლეებთან და მასწავლებლებთან ერთად აღნშნეს ბაირამობასთან დაკავშირებული კვირეული. ეს შეხვედრა იყო მეგობრობის, სიყვარულის, ურთიერთობის გაღრმავების და ურთიერთპატივისცემის განსხვავებული აღმსარებლობის მიმართ“,- წერია სკოლის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.