„ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა მასწავლებლების პრესტიჟის საკითხია, რაც ჩვენი ერთ-ერთი მთავარი საზრუნავი იქნება. მასწავლებლების, პედაგოგების, პროფესორების პრესტიჟი საგრძნობლად უნდა ამაღლდეს, აქ იგულისხმება როგორც მათი ხელფასების ზრდა, ასევე ზოგადად, საზოგადოების მიერ ძალიან დაფასებული უნდა იყოს განმანათლებლის, პედაგოგის პროფესია,“ - ამის შესახებ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.
მისივე თქმით, მასწავლებელთა პროფესიონალიზმი და მათი კვალიფიკაცია, სამინისტროს უმთავრესი მიმართულება იქნება:
„ყველა მასწავლებელს დავეხმარებით იმაში, რომ მათ თავიანთ პროფესიულ წინსვლაში მაღალ ხარისხს მიაღწიონ. აქ საუბარია ტრენინგებზე. როგორც მოგეხსენებათ, მასწავლებლები გადიან მთელ რიგ კურსებს ტრენინგის ფორმატში. ჩვენ ტრენინგებს გავაუმჯობესებთ. პირველი, რაც მინდა გითხრათ, რომ აქ აქტიურად ჩართულები იქნებიან ჩვენი უცხოელი მეგობრები და აქცენტი გაკეთდება პარაქტიკულ უნარ-ჩვევებზე. ეს ტრენინგები მათ საშუალებას მისცემს, განავითარონ პრაქტიკული უნარ-ჩვევები, რამეთუ თეორიული ცოდნას, რასაკვირველია, ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს, მაგრამ ის, რასაც ისინი ტრენინგზე შეიძენენ, აუცილებლად უნდა მიიტანონ საკლასო ოთახამდე. იქ ხდება ყველაზე მთავარი... ჩვენი რეალური მიზანი არის, რომ სკოლაში გაკვეთილების ხარისხმა აიწიოს და მოსწავლეებმა გაცილებით უკეთესი განათლება მიიღონ, ვიდრე დღეს იღებენ“, - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.