ცნობილია, რომ პირბადეების ტარება სკოლებში V-დან XII კლასის ჩათვლით, მოსწავლეებისთვის სავალდებულოა, ხოლო I-IV კლასელებისთვის - ნებაყოფლობითი.
ბუნებრივია, ამ რეგულაციას განსხვავებული გამოხმაურება და რეაქცია მოჰყვა, განსაკუთრებით მშობლების მხრიდან, რომლებსაც ვერ წარმოუდგენიათ, ბავშვი პირბადით როგორ უნდა დაესწროს გაკვეთილებს; მით უმეტეს, რომ ცნობილია - ჟანგბადი მოზარდის ტვინისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია და მის მიწოდებას საჭირო რაოდენობით, პირბადე ზღუდავს.
სხვათა შორის, დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა, ამირან გამყრელიძემ განაცხადა, რომ არც ერთი კვლევით არ დასტურდება სამედიცინო ნიღბის მავნებლობა ბავშვებისთვის და არსებული ვითარების გათვალისწინებით, მოსწავლეები დღეს საკლასო ოთახებში გაკვეთილებს პირბადით ესწრებიან.
არსებობს გარკვეული გამონაკლისებიც, როდესაც ბავშვს არ ევალება პირბადის ტარება, ისიც ექიმის დანიშნულების საფუძველზე, თუმცა ვაღიაროთ - არის შემთხვევები, როდესაც ადამიანს უბრალოდ არ შეუძლია პირბადის ტარება, არანაირი სამედიცინო ჩვენება არ აქვს, მაგრამ იმის გამო, რომ ნაკლები ჟანგბადი მიეწოდება, გონებას კარგავს, ან ცხვირიდან სისხლი მოსდის.
ასეთ დროს, მშობელს შეუძლია მიმართოს სკოლის დირექტორს და ერთობლივი შეთანხმების საფუძველზე, შესაძლოა, ბავშვს პირბადის ტარებამ არ მოუწიოს.