ამერიკელმა მასწავლებლებმა მოიფიქრეს, თუ როგორ გაზარდონ მოსწავლეთა აქტიურობა დისტანციურ გაკვეთილებზე. ისინი სახეზე „სტიკერს“ იკრობენ, როდესაც დისკუსიაში ერთვება მორიგი მოსწავლე, რომელსაც მანამდე არ უპასუხია, წერს The Washington Post.
„ბავშვების ჩართვა ნამდვილად რთული იყო, - ყვება 27 წლის მათემატიკის მასწავლებელი დაიან მუნი. ჩვენ, მასწავლებლები, მოსწავლეთა მიმიკაზე დიდად ვართ დამოკიდებულნი, ახლა კი ჩვენს წინ მუქი კვადრატია. ხანდახან გგონია, რომ საკუთარ თავს ელაპარაკები“.
ერთხელაც ახალგაზრდა მასწავლებელმა სოციალური ქსელ TikTok-ში ვიდეო ნახა, სადაც დაწყებითი კლასების მასწავლებელი ტეილორ დეილი გაკვეთილზე მოსწავლეთა აქტიურობის ამაღლების ახალი ხერხის შესახებ ჰყვება: ის სახეზე სტიკერს იკრობს ყოველ ჯერზე, როდესაც მოსწავლეებისგან სწორ პასუხს იღებს.
მუნმა გადაწყვიტა მოესინჯა: მან კოლეგის მიდგომა ცოტა შეცვალა და სამ კლასს შორის სტიკერების რაოდენობაზე შეჯიბრი მოაწყო, ხერხმა გაამართლა.
მუნმა სოციალური ქსელით გამოცდილება სხვა პედაგოგებს გაუზიარა. მის ვიდეოს ასობით მასწავლებელი გამოეხმაურა და ხრიკი მოსინჯა.
ხრიკის გამოყენება შეიძლება სხვადასხვა მიზნებისთვის, მაგალითად, 48 წლის ტექნოლოგიების მასწავლებელი რონ ნობერი სტიკერს იკრობს ყოველ ჯერზე, როდესაც ვიღაც კამერას რთავს. „არ ვარ წინააღმდეგი გამოვიყურებოდე სულელურად, თუ ეს ბავშვების დაინტერესებაში დამეხმარება“, - ამბობს ის.