შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის უცხოური ენების ჯგუფის ხელმძღვანელი რუსუდან ტყემალაძე აბიტურიენტებს ტესტის წერისას გასათვალისწინებელ რეკომენდაციებს აცნობს და ყურადღების გამახვილებას ურჩევს ისეთ საკითხებზე, რომლებიც მათ წერისას დაეხმარებათ.
რა სიახლე ელით აბიტურიენტებს და გართულდა თუ არა 2020 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე უცხოური ენის ტესტები? - ამ კითხვებზე უცხოური ენების ჯგუფის ხელმძღვანელი ასე პასუხობს:
„ტესტი უცხოურ ენებში წელს ისეთივე სირთულის იქნება როგორც ეს ბოლო წლებში იყო. არ იქნება არც უფრო გართულებული და არც გამარტივებული. გასული წლებისგან განსხვავებით წელს მცირე სიახლეა მეორე დავალების შინაარსი. მეორე დავალება წაკითხული ტექსტის შინაარსის მაგივრად, რომელიც იყო სწორია/არასწორია შეიცვალა მოსმენის დავალებით. იქნება მთლიანი მოსასმენი ტექსტი, რომელიც 3-4 წუთის განმავლობაში გაგრძელდება და აბიტურიენტებმა მოსმენილი ტექსტის მიხედვით უნდა გასცენ პასუხები არსებულ კითხვებს“.
რუსუდან ტყემალაძე აბიტურიენტებს შემდეგ რეკომენდაციებს სთავაზობს. მისი რჩევაა აპლიკანტები ყურადღებით გაეცნონ წინა წლის ნიმუშებს და ცენტრის მიერ გაცემული ყველა რჩევა საგულდაგულოდ გაითვალისწინონ.
„პირველი რეკომენდაცია არის ის, რომ კარგად გაეცნოთ წინა წლების ნიმუშებს. შესაძლოა იყოს მცირედი ცვლილება სტრუქტურაში, მაგრამ ამას არ აქვს მნიშვნელობა ვინაიდან თქვენ დაინახავთ როგორი სირთულის არის ჩვენი ტექსტი, რა მოთხოვნებია თითოეული დავალებისთვის. პირობის წინასწარ კარგად ცოდნა არის სრულიად აუცილებელი, რადგან თქვენ ამაზე არ უნდა დახარჯოთ დიდი დრო.
ტესტის მაქსიმალური ქულა ისევ 80-ია, გამოცდის ხანგრძლივობა არის 2 საათი და 30 წუთი და ამ დროში შედის პასუხების გადატანა პასუხების ფურცელზე. პასუხების სწორად გადატანა არის ძალიან მნიშვნელოვანი, რადგან ჩვენი გამსწორებლები მხოლოდ და მხოლოდ პასუხების ფურცელს ასწორებენ და თქვენი არგუმენტაცია, რომ სწორად მეწერა და არასწორად გადავიტანე არ გაჭრის.
ძალიან მნიშვნელოვანი რეკომენდაციაა, რომელსაც მრავალი წელია ვიძახით, თუმცა ყოველ წელს არის მსგავსი ტიპის შეცდომა. ნურსად მიუთითებთ რამე სახის სახელსა და გვარს, თუნდაც უცხოურს, განსაკუთრებით წერით ნაწილში. სახელისა და გვარის დაწერა ჩაითვლება, როგორც გარკვეული სახის მითითება გამსწორებლისთვის და ჩვენი რეგულაციების მიხედვით ესეთი დავალება და არა მთლიანად ტესტი არ სწორდება და პირდაპირ ფასდება ნული ქულით“ - აღნიშნა ტყემალაძემ.