განათლების და კულტურის სამინისტროების გაყოფასთან დაკავშირებით მთავრობაში შეთანხმება მიღწეულია. როგორც etaloni.ge-სთან განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის პირველმა მდივანმა ნუკრი ქანთარიამ განაცხადა,  შეთანხმება არსებობს, თუმცა გადაწყვეტილების გამოცხადება პრემიერ მინისტრის პრეროგატივაა.
„შეთანხმება მიღწეულია. ჩემი პოზიცია დიდი ხანია ცნობილია. ამ საკითხზე მოწინააღმდეგე არ მეგულება. გადაწყვეტილების მიღება და გამოცხადება პრემიერ-მინისტრის პრეროგატივაა.
ვერ გეტყვით გადაწყვეტილებას როდის მიიღებს პრემიერი, თუმცა რაც პარლამენტზე იქნება დამოკიდებული, დარწმუნებული ვარ რომ ჩვენთან ამ საკითხზე წინააღმდეგობა არ იქნება“, - განაცხადა ნუკრი ქანთარიამ.
აღსანიშნავია, რომ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრად მიხეილ ჩხენკელის დანიშვნის შემდგომ უწყებიდან კულტურის გამოყოფის საკითხი აქტიური გახდა. აღნიშნული იდეის მომხრე და ერთ-ერთი ინიციატორი თავად მიხეილ ჩხენკელია, თუმცა მინისტრის პოზიციით, სპორტი კვლავ განათლების სამინისტროს დაქვემდებარებაში დარჩება.