სკოლების ნახევარზე მეტი მცირეკონტიგენტიანია - „გვინდა, რომ მასწავლებელმა რამდენიმე საგანი ასწავლოს და სახელფასო დანამატი მიიღოს“
15-10-2019
„საქართველოში 2083 საჯარო სკოლაა და აქედან ნახევარზე მეტი, თითქმის 1000-ზე მეტი სკოლა 100 ბავშვზე ნაკლები კონტიგენტით არის წარმოდგენილი“, - ამის შესახებ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ბერიკა შუკაკიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, ახალი უფასო მომზადების პროგრამა - „მასწავლებლის ეროვნული სკოლა“ სწორედ მცირეკონტიგენტიანი სკოლებისთვის ამოქმედდა.
ბერიკა შუკაკიძის ცნობით, ახალი პროგრამის მიხედვით, უნდა მომზადდეს საგნობრივი ჯგუფის პედაგოგი, რათა ერთ მასწავლებელს რამდენიმე საგნის სწავლება შეეძლოს.
„ამ პროგრამით ადამიანებს საშუალებას ვაძლევთ სრულიად ახლებურად გაიაზრონ მასწავლებლის პროფესია და მოვამზადოთ ახალი ტიპის მასწავლებელი. საქართველოში 2083 საჯარო სკოლაა და აქედან ნახევარზე მეტი, თითქმის 1000-ზე მეტი სკოლა არის 100 ბავშვზე ნაკლები კონტიგენტით. ეს ნიშნავს, რომ იქ საათების ძალიან ცოტა რაოდენობაა და დაფინანსებული საათების რაოდენობაც მცირეა. იმისათვის, რომ მასწავლებლებს გაეზარდოთ ხელფასები, ჩვენ უნდა გადავიდეთ იმ მიდგომაზე, რომ მოვამზადოთ საგნობრივი ჯგუფის მასწავლებელი. ერთ მასწავლებელს რამდენიმე საგნის სწავლება უნდა შეეძლოს. ეს აპრობირებული მეთოდია ყველა იმ ქვეყანაში, სადაც არის მცირეკონტიგენტიანი სკოლები. ეს ქვეყნებია: ფინეთი, ნორვეგია, ირლანდია. გვინდა, მასწავლებელმა ასწავლოს რამდენიმე საგანი, უფრო მეტი საგაკვეთილო საათი და მიიღოს სახელფასო დანამატი. ეს პროგრამა ასევე იქნება იმ პრაქტიკოსი პედაგოგებისთვის, ვისაც სურვილი აქვთ, რომ საგნის კომპეტენცია აიმაღლონ. ჩვენ მათ კარს არ ვუხურავთ“, - ამბობს ბერიკა შუკაკიძე.
მასწავლებლის სახლის ხელმძღვანელმა ასევე აღნიშნა, რომ ამ პროგრამის კურსდამთავრებული თუ გამოცხადებულ ვაკანტურ ადგილზე გაიმარჯვებს, სკოლაში შედის როგორც მაძიებელი, მას მიეცემა გარკვეული სახელფასო დანამატი, შემდეგ კი დიდაქტიკაში მთელი სემესტრის განმავლობაში ონლაინ გადამზადებას გაივლის.
„ზაფხულში ჩააბარებს გამოცდას და წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში გახდება უფროსი მასწავლებელი. 2020 წლის სექტემბრიდან სკოლაში შედის როგორც უფროსი მასწავლებელი გაზრდილი ანაზღაურებით“, - განაცხადა ბერიკა შუკაკიძემ.