ქარელში ''ეტალონის'' პირველი ტურის ორგანიზებაში ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგეობა რესურსცენტრთან და სკოლის წარმომადგენლებთან ერთად იყო ჩართული.
ტესტირების დღესთან დაკავშირებით ქარელის მუნიციპალიტეტის ყველა სკოლა წინასწარ იყო ინფორმირებული.
ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგეობის, განათლების, კულტურისა და სპორტის სამსახურის უფროსის ვასილ ბაქრაძის თქმით ''ეტალონის'' შესარჩევ ტურში ქარელის ყველა სკოლა აქტიურად მონაწილეობდა:
''ეტალონის'' შესარჩევ ტურში ქარელის ყველა სკოლაა ჩართული. მე ორ სკოლაში დავესწარი ტესტირებას - ქარელის პირველ სკოლაში და ქარელის წმინდა გიორგი მთაწმინდელის სახელობის გიმნაზიაში. აღსანიშნავია, რომ სკოლების აქტივობა მაღალია, ბევრი მოსწავლეა ჩართული. ტესტირება მშვიდ გარემოში მიმდინარეობდა, ყველაფერი ძალიან კარგად იყო ორგანიზებული. ვფიქრობ, რომ მოსწავლეები კარგ შედეგებს აჩვენებენ. ბავშვები ''ეტალონის'' ღონისძიებისთვის უკვე ემზადებიან.''
"ეტალონი" 2016-2017 სასწავლო წელს საქართველოს ყველა ქალაქსა და მუნიციპალიტეტს ესტუმრება და ადგილზევე გამოავლენს"ეტალონ მოსწავლეებს".