განათლების მინისტრმა, გიორგი ამილახვარმა, მთავრობის სხდომის შემდეგ, ბრიფინგზე ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების განახლებულ დოკუმენტზე რამდენიმე განმარტება გააკეთა და პედაგოგებს, ექსპერტებს, მშობლებს მიმართა, მიაწოდოს სამინისტროს რეკომენდაციები საჯარო განხილვების დროს.
„პრემიერმა მთავრობაზე გამოიტანა ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების განახლებული პროექტი. ბოლო თვეების განმავლობაში ფართე ექსპერტული ჩართულობით დავიწყეთ ამ პროექტზე მუშაობა. 2004 წლის შემდგომ, ეს დოკუმენტი არ განახლებულა და აუცილებელიც იყო მისი გადახედვა.
ზგემ-ის პირველადი დოკუმენტი მზად არის - პრემიერმა საჯარო განხილვები დააანონსა
ეს არის დოკუმენტი, რომელიც პრაქტიკულად არის ზოგადი განათლების კონსტიტუცია და განსაზღვრავს იმ პოსტულატებს, როგორი ადამიანის გაზრდა გვინდა საქართველოში და ადგენს იმ პრინციპებს, რომელსაც სასკოლო განათლება უნდა დაეფუძნოს.
ვიწყებთ დოკუმენტის განხილვას ფართო საზოგადოებაში, რომელიც ეფუძნება მოსწავლეებში შემდეგი ღირებულებითი სისტემის ჩამოყალიბებას:
• ეროვნული იდენტობის შენარჩუნება;
• ოჯახის, საზოგადოების და სახელმწიფოს წინაშე საკუთარი უფლება-მოვალეობების გაცნობიერება;
• სახელმწიფო ენის, საქართველოს ისტორიისა და კულტურის ცოდნა;
• სახელმწიფოებრივი აზროვნება და პატრიოტიზმი;
• ეთნიკური და კულტურული მრავალფეროვნების პატივისცემა;
• მაღალი სამოქალაქო ცნობიერება, ტოლერანტობა და სამართლიანობა;
• თანამედროვე სამყაროში დამოუკიდებლად ცხოვრება და გაცნობიერებული გადაწყვეტილებების მიღება.
ეს ძირითადი პოსტულატებია, რომელიც არის მთავარი პრინციპები ეს პროექტი იქნება საჯარო და ყველა დაინტერესებულ ადამიანს - მშობლებს, პედაგოგებს, ექსპერტებს... ვთხოვთ, მოგვაწოდონ რეკომენდაციები და შემდეგ მთავრობას საბოლოო რედაქცია წარედგინება ამ პროექტის. აქედან გამომდინარე, ყველა სასკოლო სტანდარტი იქნება გადახედილი და ასევე სასკოლო სახელმძღვანელოებიც მოერგება ამ დოკუმენტს“, - განაცხადა გიორგი ამილახვარმა.