ოთარ ჩხეიძის სახელობის გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყელქცეულის საჯარო სკოლაში სასწავლო წელი საინტერესოდ მიმდინარეობს.
იმართება სხვადასხვა სახის აქტივობა თუ პროექტი. ამჯერად, X კლასის მოსწავლეებმა ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული ფორუმ-თეატრი მოაწყვეს. მათ ძალადობის წინააღმდეგ ხმა მხატვრულად აიმაღლეს, ყველას დაანახეს პრობლემის აქტუალობა და დამსწრეთა დიდი მოწონება დაიმსახურეს.
აქტივობაში თითოეული მოსწავლე დიდი მონდომებით ჩაერთო, მათ შესაძლებლობები გამოავლინეს და დრო ნაყოფიერად გაატარეს. მათი ხელმძღვანელი მასწავლებელი ნელი საძაგლიშვილი იყო.
მოსწავლეებს სკოლაში წარმატებას უსურვებენ.
„ფორუმ-თეატრის იდეის ფუძემდებელია ავგუსტო ბოლი. ავგუსტო ბოლი იყო ბრაზილიელი თეატრის თეორეტიკოსი, მსახიობი და პოლიტიკური აქტივისტი. იგი აქტიურად ებრძოდა საზოგადოების დაყოფას კლასებად, რის გამოც იდევნებოდა პოლიტიკური რეჟიმების მიერ. არგენტინაში გადასახლების პერიოდში მან დაიწყო ფორუმ-თეატრის იდეაზე მუშაობა. ეს მეთოდი მიმართულია სოციალური ტრანსფორმაციისაკენ, საზოგადოების სასიკეთო ცვლილებისაკენ, თემში არსებული პრობლემების მოგვარებისაკენ.
ფორუმ-თეატრი ჩვეულებრივი სპექტაკლისგან განსხვავდება იმით, რომ სცენასა და მაყურებელს ერთმანეთთან აკავშირებს. წარმოდგენა იმართება ორჯერ. კონკრეტული სცენის გამეორებისას მაყურებელს ეძლევა საშუალება, გახდნენ მსახიობები და შეცვალონ პროცესის მიმდინარეობა სასურველი სცენარით“,- აღნიშნავენ სკოლაში.