ეროვნული სასწავლო გეგმის თანახმად, საჯარო სკოლა ვალდებულია საგნობრივი ჯგუფების მიხედვით შექმნას კათედრები, სადაც საგნობრივ ჯგუფში შემავალი ყველა საგნის მასწავლებელი იქნება გაერთიანებული.
თუ სკოლაში საგნობრივ ჯგუფში შემავალი თითო საგნის მასწავლებელია, ასეთ შემთხვევაში დაშვებულია სხვადასხვა საგნობრივ ჯგუფში შემავალი საგნების მასწავლებლების ერთ კათედრაზე გაერთიანება. აგრეთვე რეკომენდებულია სკოლამ შექმნას დაწყებითი საფეხურის კათედრა.
კათედრა ეროვნული სასწავლო გეგმით მასზე დაკისრებულ ფუნქცია-მოვალეობებს უნდა ასრულებდეს. აღნიშნული მოვალეობები თავმჯდომარემ კათედრის წევრებს უნდა გაცნოს და თვალი ადევნოს, როგორ მუშაობენ კოლეგები.
კათედრის ხელმძღვანელებისთვის შექმნილ გზამკვლევში წევრების მუშაობის შეფასების კრიტერიუმებია გაწერილი.
რის მიხედვით უნდა შეფასდენენ კათედრის წევრები? - 11 კრიტერიუმი:
ჩამოთვლილი კრიტერიუმებით შეფასებისას მარტივად მიხვდებით, რამდენად სრულყოფილად მუშაობს თქვენი კათედრა სკოლაში და რამდენად ასრულებს ის ეროვნული სასწავლო გეგმით დაკისრებულ ფუნქცია-მოვალეობებს.