პროფესიული განვითარების ახალი სქემა, მხოლოდ სტატუსის ამაღლების მსურველ პედაგოგებს არ უყენებს ახალ მოთხოვნებს. დოკუმენტი „ითვალისწინებს სკოლის ბაზაზე მასწავლებლის/სპეციალური მასწავლებლის უწყვეტ პროფესიულ განვითარებასა და მისთვის მრავალფეროვანი კარიერული წინსვლის შესაძლებლობების შექმნას“.
აქედან გამომდინარე, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებს განესაზღვრათ გარკვეული ვალდებულებები.
პირველ ყოვლისა, „ყველა  ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება ვალდებულია აამოქმედოს სკოლის ბაზაზე მასწავლებლების/სპეციალური მასწავლებლების შეფასებისა და პროფესიული განვითარების დამოუკიდებელი სისტემა, რომელიც  მოიცავს მასწავლებლის/სპეციალური მასწავლებლის საქმიანობის შეფასების, მისი პროფესიული საჭიროებების დადგენისა და საჭიროებების შესაბამისი პროფესიული განვითარების მექანიზმებს“.
სასწავლო წლის დაწყებამდე, სკოლამ თვითშეფასების მიზნით, უნდა გააანალიზოს საკუთარი საქმიანობა და განსაზღვროს საჭიროებები მასწავლებლის/სპეციალური მასწავლებლის კარიერული წინსვლის სამი მიმართულების შესაბამისად.
„სკოლის მიერ საჭიროებების განსაზღვრა ეფუძნება თვითშეფასებით იდენტიფიცირებულ გამოწვევებსა და განვითარებაზე ორიენტირებულ მიზნებს“, - განმარტებულია დოკუმენტში.
ასევე სკოლა განსაზღვრავს შესაბამის ფუნქციებს მასწავლებლის/სპეციალური მასწავლებლის კარიერული წინსვლის თითოეული მიმართულებით და სასწავლო წლის დასაწყისში უნდა გაუნაწილოს მათ.
გასათვალისწინებელია, რომ „თუ  სკოლა სკოლის დონეზე ფუნქციის შესრულების ვალდებულების მქონე  მასწავლებელს/სპეციალურ მასწავლებელს  დაასაქმებს ფუნქციების გადანაწილების შემდგომ, სკოლა ვალდებულია, აღნიშნულ მასწავლებელს/სპეციალურ მასწავლებელს გადაუნაწილოს არჩეული კარიერული მიმართულებით არსებული ვაკანტური ფუნქცია ან არსებული საჭიროების შესაბამისად განსაზღვროს დამატებითი ფუნქცია“.