რა დაავადებები უვითარდებათ პედაგოგებს დისტანციური სწავლებისას?
06-12-2020
დისტანციური სწავლება მასწავლებლებისთვის რომ ერთგვარი გამოწვევა იყო, ფაქტია, თუმცა Etaloni.ge-მ, ამჯერად იმის გარკვევა სცადა, ჯანმრთელობის რა სახის პრობლემები შეიძლება შეექმნათ პედაგოგებს ონლაინ-გაკვეთილების ჩატარებისას.
დავიწყოთ იმით, რომ თანამედროვე ტექნოლოგიები, ასევე ინტერნეტი არც უხარვეზოა და არც უწყვეტი. აქედან გამომდინარე, ონლაინ გაკვეთილზე ქსელის „გაჭედვა“, პროგრამიდან გამოვარდნა და კიდევ უამრავი ლაფსუსი, არავის უკვირს, თუმცა ფაქტია - ასეთ დახარვეზებულ ონლაინ-გაკვეთილს მასწავლებელები ყველაზე მეტად განიცდის; ამას ემატება ბავშვების ოინები - კამერის, ხმის გათიშვა, ვითომ გამქრალი ინტერნეტკავშირი და მასწავლებლის ნერვული დაძაბულობაც იმატებს.ასეთ დროს კი, ნევროზების განვითარების ალბათობა ძალიან მაღალია.
სუფთა ჰაერის არარსებობა და საათობით ოთახში ჯდომა იწვევს სასუნთქი გზებისა და გულსისხლძარღვთა სისტემის დაავადებებს, რასაც სტრესი და ემოციური დაძაბულობა ემატება - ფიზიკური დატვირთვა ნაკლებია, კომპიუტერთან მასწავლებლებს დიდი დროის გატარება უწევთ და ეს ყველაფერი კომპლექსურად, მათ ჯანმრთელობაზე უარყოფითად აისახება.
გარდა ზემოჩამოთვლილი პრობლემებისა, კომპიუტერთან ხანგრძლივად მუშაობა იწვევს მხედველობის დაქვეითებას, ასევე თვალთან დაკავშირებულ სხვა დაავადებებს და სხვათა შორის, ეს ფაქტორი, მასწავლებლების რისკებს შორის პირველ ადგილასაა.