ბოლო პერიოდში მშობლები ხშირად მოგვამრთავენ კითხვით, როდის დაიწყება პირველკლასელთა რეგისტრაცია. დაინეტრესებული პირებისთვის ინფორმაციის დაზუსტება etaloni.ge-მ  განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში სცადა.
როგორც უწებაში განაცხადეს, რეგისტრაციის ვადები ჯერ ცნობილი არ არის და მშობლები მარტში მიიღებენ ინფორმაციას, თუ როდის გამოცხადდება რეგისტრაცია მოსწავლეთა პირველ კლასში ჩასარიცხად.
ცნობისთვის, გასულ წელს პილველკლასელთა რეგისტრაცია მარტის ბოლოსთვის დაიწყო და დაახლოებით ერთი თვე გაგრძლდა. ამასთან, რეგისტრრაცია რამდენიმე ეტაპად ხორციელდება.
რეგისტრაციის პირველ ეტაპს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვები გადიან, მეორე ეტაპზე ის ბავშვები, რომელთა და-ძმაც სწავლობს ამ სკოლაში, რომელთ მშობელიც სკოლის თანამშრომელია ან რომელთა ოჯახიდანაც ერთდროულად ორი ან მეტი ბავშვი შედის პირველ კლასში. მესამე ეტაპზე საყოველთაო რეგისტრაცია ცხადედება, ხოლო ბოლო მეოთხე ეტაპი სკოლების მიერ გამოთავისუფლებულ ადგილებზე რეგისტრაციას მოიცავს.