2020 წლის ბიუჯეტი დამტკიცდა, რომელის მიხედვითაც, სტატუსის მქონე 43 ათასამდე მასწავლებელს დანამატი ეზრდება. უფროსი, წამყვანი და მენტორი მასწავლებლების ხელფასებზე 150 ლარ დანამატს მიიღებენ.
2020 წლის ბიუჯეტში პედაგოგების ხელფასების ზრდაზე ჯამში 140 მილიონ ლარზე მეტია გამოყოფილი.
„საჯარო სკოლების უფროსი, წამყვანი და მენტორი მასწავლებლების (43 ათასამდე მოქალაქე) დანამატი გაიზრდება 150 ლარით 2019 წლის 1 ოქტომბრიდან და დამატებით 150 ლარით - 2020 წელს, ახალი სასწავლო წლის დაწყებიდან. აღნიშნულ მასწავლებელთა ხელფასების ზრდაზე 2020 წელს ჯამში 140 მილიონ ლარზე მეტი მიიმართება“, - აღნიშნულია 2020 წლის ბიუჯეტის განმარტებით ბარათში.
აღსანიშნავია, რომ პედაგოგები 150 ლარით გაზრდილ ხელფასს, ოქტომბრიდან იღებენ. შესაბამისად, საერთო ჯამში, მათი ანაზღაურება 300 ლარით იზრდება. აღნიშნულის შესახებ, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის ყოფილი მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი ჯერ კიდევ სექტემბერში, ბიუჯეტის პროექტის განხილვისას საუბრობდა.