სტუდენტები მასწავლებლის ასისტენტად მუშაობას შეძლებენ. საკანონმდებლო ცვლილებაზე პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი მუშაობს. მისი დანერგვა კი სავარაუდოდ, 2020-2021 სასწავლო წლიდან იგეგმება.
ამ ეტაპზე არსებული ინფორმაციით, სტაჟირება 2 წლიანი იქნება და მსურველები ანაზღაურებას არ მიიღებენ.
როგორც პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის წევრმა გენადი მარგველაშვილმა etaloni.ge-სთან საუბრისას განაცხადა, საკითხთან დაკავშირებით პირველი შეხვედრა კომიტეტში უკვე იყო. მისი თქმით, ინიციატივა ძალიან საინტერესოა და იმ კლასებში, სადაც ბევრი მოსწავლეა, ასისტენტის შესვლა საგაკვეთილო პროცესის მაქსიმალურ პროდუქტიულობას შეუწყობს ხელს.
„ეს არის კომიტეტის თავმჯდომარის მარიამს ჯაშის ინიციატივა, რომელსაც მხარს ვუჭერთ. ნიუანსები ჯერ კიდევ დასაზუსტებელია - რამდენად ეფექტური იქნება მასწავლებელთან ერთად კლასში ასისტენტის შესვლა, რამდენად დიფერენცირებული იქნება ეს დიდ და პატარა სკოლებში, სად უფრო ეფექტური იქნება და სხვა დეტალები.
თქვენ იცით, რომ არის კლასები, სადაც 35 ბავშვია და არის კლასები, სადაც მხოლოდ 7 მოსწავლეა. ეს ყველაფერი კარგად არის ჩამოსაყალიბებელი და მხოლოდ ამის შემდგომ გავიტანთ ამას მოსმენაზე. ინიციატივა ჩვენს ახალგაზრდებს მისცემს გაკვეთილზე თავიანთი შესაძლებლობების გამოვლენის საშუალებას“, - განაცხადა გენადი მარგველაშვილმა.
დეპუტატმა ისიც აღნიშნა, რომ დამტკიცების შემთხვევაში, ინიციატივა შესაძლოა საპილოტე ფორმატში განხორციელდეს და ასისტენტები მხოლოდ დიდ სკოლებში შევიდნენ.
„წელს უკვე დაწყებულია სასწავლო პროცესი და სიახლის შეტანა უფრო რთული იქნება, თუმცა თუ ეს ინიციატივა მკაფიოდ იქნება ჩამოყალიბებული და პარლამენტი მიიღებს, მაშინ მომავალი სასწავლო წლიდან უკვე შესაძლებელი იქნება ასისტენტების სკოლაში შესვლა.
კანონპროექტი უნდა ჩამოყალიბდეს და ამის შემდგომ თუ პარლამენტი დაამტკიცებს მაქსიმალურად სწრაფად ვეცდებით განვახორციელოთ ეს ცვლილება. შესაძლოა საპილოტე პროექტი იყოს თავიდან და მხოლოდ დიდ სკოლებში შევიდნენ ასისტენტები, ჯერჯერობით ეს დეტალები დასაზუსტებელია, თუმცა დანამდვილებით შემიძლია გითხრათ, რომ ინიციატივა ძალიან საინტერესოა. მასწავლებლის და ასისტენტის ერთ კლასში შესვლას მივესალმები, რადგან ეს გაკვეთილი პროდუქტიულობასაც შეუწყობს ხელს“, - განაცხადა მარგველაშვილმა.