წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ნაკიფუს თემის N2 საჯარო სკოლაში დედა ენის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა.
ამ დღისთვის სპეციალურად სკოლის შენობის ჰოლში დაიხატა „პანო“, რომელსაც „ჩემი ხატია სამშობლო“ ჰქვია. გაკეთდა ანბანის სვეტი, რომელიც მოხატულია ქართული ასომთავრული ანბანით.
ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელმა, თალიკო ქარდავამ ბავშვებს უამბო ქართული ანბანის წარმოშობის შესახებ, ისაუბრა აგრეთვე 14 აპრილის მნიშვნელობაზე, თუ როგორ იბრძოდნენ ცალკეული ადამიანები და მთელი ერი ქართული ენისა და ანბანის გადასარჩენად.
პატარებმა ცნობილი პოეტების ლექსები წაიკითხეს.
მასწავლებელმა ნანი ჯოლოხავამ და გულნაზი სიჭინავამ დედა ენის დღისადმი მიძღვნილი საკუთარი ლექსები წაიკითხეს.
დაწყებითის მასწავლებელმა ფირუზა გოგოხიამ კალიგრაფიის კონკურსი ჩაატარა, ჟიურიში მოწვეული იყო 86 წლის ქალბატონი ნელი ცირამუა, კალიგრაფიის ოსტატი ის 52 წლის განმავლობაში ემსახურებოდა ქვეყანას, ნაკიფუს თემში და რაიონში საბჭოთა პერიოდიდან. რაც ბანერი, აბრა, სააღლუმო ლოზუნგები შექმნილა მისი ლამაზი ხელით იყო შესრულებული.
კალიგრაფიის კონკურსში გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ სერტიფიკატებით. ხელოვნების მასწავლებელმა ნანი კვარაცხელიამ სულ პატარებისთვის ილუსტრირებული ზღაპარი შექმნა „ხუთი ხმოვნის თავგადასავალი“ ზღაპრის ელექტრონული ვერსია გააკეთა ი.ს.ტ - ის მასწავლებელმა ეკატერინე ჭანტურიძემ.