საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ნინოს სახელობის მართლმადიდებლური სკოლის მასწავლებლები ინოვაციური სწავლების ტრენინგ-კურსს დაესწრნენ
04-02-2025
საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ნინოს სახელობის მართლმადიდებლური სკოლის მასწავლებლები ახალ გამოწვევებს არ უშინდებიან, პროფესიულ განვითარებაზე აქტიურად ზრუნავენ, მონაწილეობენ სხვადასხვა საგანმანათლებლო ღონისძიებაში, აზიარებენ ცოდნას და იზიარებენ საუკეთესო პრაქტიკას.
საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ნინოს სახელობის მართლმადიდებლური სკოლის მასწავლებლები დაესწრნენ ინოვაციური სწავლების ტრენინგ-კურსს, რომელიც განკუთვნილი იყო მათემატიტიკის პედაგოგებისთვის.
„Max მათემატიკა“ არის სინგაპურის მოდელზე დაფუძნებული მათემატიკის სახელმძღვანელო დაწყებითი კლასებისთვის. სამომავლო პერსპექტივით, მათემატიკის სწავლების ამ მეთოდის დანერგვა, მოსწავლეებში საგნის დაუფლების ინტერესს გაზრდის.
როგორც სკოლაში გვეუბნებიან, მოდელის ძირითადი მახასიათებლები და უპირატესობებია:
სინგაპურის მოდელი: ეს მოდელი აღიარებულია, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე ეფექტური მათემატიკის სწავლების მეთოდი მსოფლიოში. იგი ხაზს უსვამს მათემატიკური აზროვნების განვითარებას და პრობლემების გადაჭრის უნარების ჩამოყალიბებას.
CPA მეთოდი (Concrete, Pictorial, Abstract): ეს მეთოდი გულისხმობს მათემატიკური ცნებების სწავლებას ჯერ კონკრეტული მაგალითების, შემდეგ ვიზუალური წარმოდგენების (სურათები, დიაგრამები) და ბოლოს აბსტრაქტული სიმბოლოების (რიცხვები, ფორმულები) გამოყენებით. ეს უზრუნველყოფს, რომ მოსწავლეებმა საფუძვლიანად გაიგონ მათემატიკური ცნებები და არა მხოლოდ დაიზეპირონ ისინი.
6-საფეხურიანი კურსი: კურსის საფეხმობრივი სტრუქტურა უზრუნველყოფს, რომ მოსწავლეები თანდათანობით და თანმიმდევრულად ითვისებდნენ მათემატიკურ ცოდნას.
მასტიმულირებელი და ინტერაქტიული მასალა: სახელმძღვანელო შეიცავს სახალისო და საინტერესო აქტივობებს, რაც ხელს უწყობს მოსწავლეების მოტივაციას და ჩართულობას სასწავლო პროცესში.
სკაფოლდინგ მეთოდით აგებული აქტივობები: ეს მეთოდი გულისხმობს, რომ აქტივობები თანდათანობით რთულდება, რაც მოსწავლეებს საშუალებას აძლევს, წარმატებით გაუმკლავდნენ გამოწვევებს და განავითარონ თავიანთი უნარები.
ინტეგრირებული შეფასება: შეფასება არის სასწავლო პროცესის განუყოფელი ნაწილი და ხელს უწყობს მოსწავლეების პროგრესის მონიტორინგს.
დამოუკიდებელი და გუნდური სწავლების სილაბუსი: სახელმძღვანელო მოიცავს აქტივობებს, რომლებიც ხელს უწყობს როგორც დამოუკიდებელ, ისე გუნდურ მუშაობას.
"Story Based" კურიკულუმი: მათემატიკური ცნებები ისწავლება საყვარელი პერსონაჟების დახმარებით, რაც სასწავლო პროცესს უფრო სახალისოსა და მიმზიდველს ხდის ბავშვებისთვის.
„მიუხედავად იმისა, რომ „Max მათემატიკა“ შეიცავს ბევრ ინოვაციურ და ეფექტურ მეთოდს, მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ წარმატება დიდწილად არის დამოკიდებული მოსწავლეების ინდივიდუალურ შესაძლებლობებზე, სწავლისადმი დამოკიდებულებაზე და მასწავლებლის კვალიფიკაციაზე. სახელმძღვანელო, რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, მაგრამ ის არ არის წარმატების გარანტია.
„Max მათემატიკა“ არის თანამედროვე და ეფექტური სახელმძღვანელო, რომელიც დაფუძნებულია სინგაპურის მოდელზე და CPA მეთოდზე. იგი შეიცავს ბევრ საინტერესო და სასარგებლო აქტივობას, რაც ხელს უწყობს მათემატიკური აზროვნების განვითარებას და პრობლემების გადაჭრის უნარების ჩამოყალიბებას. თუმცა, მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ წარმატება დიდწილად არის დამოკიდებული სხვა ფაქტორებზეც“,- დასძენენ სკოლაში.