განათლების სამინისტროს 2024-2030 წლების სტრატეგიის დოკუმენტში, რომელიც პროფესიული განათლების მიმართულებას ეხება, საუბარია პედაგოგების უწყვეტ პროფესიულ განივთარებაზე.
დოკუმენტი ითვალისწინებს, რომ სექტორის შიგნით, სფეროს პრაქტიკოსებსა და მასწავლებლებს შორის სინერგიის მიღწევისა და სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, გათვალისწინებულია მასწავლებელთა დარგობრივი ქსელების გაძლიერება. ქსელები გააერთიანებს ერთი დარგის/მიმართულების პროგრამათა მასწავლებლებს და შექმნის პლატფორმას კოლეგებს შორის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებისთვის, როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო სივრცეში.
„ყურადღება გამახვილდება ასევე  ინსტრუქტორ-მასწავლებელთა შესაძლებლობების გაძლიერებაზე და სხვა მასწავლებლებთან მათი დაახლოებისა და კოოპერაციის ხელშეწყობაზე“, - ნათქვამია სტრატეგიაში, რომელიც ასევე, ითვალისწინებს პროფესიული განათლების მასწავლებლის მოსამზადებელი პროგრამის შეთავაზებას სხვადასხვა მექანიზმებით, მათ შორის პროფესიული მომზადებისა და პროფესიული გადამზადების მასწავლებელთათვის სპეციალიზებული ტრენინგების შეთავაზებას ზრდასრულთა განათლების მეთოდოლოგიის საკითხებზე.
„მნიშვნელოვანია პროფესიული განათლების მასწავლებლების განვითარების მიზნით საერთაშორისო პრაქტიკის გაზიარება და სასწავლო ვიზიტები ევროპის წამყვან პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში.  პროფესიული განათლების მასწავლებელთა საერთაშორისო სასწავლო ვიზიტებში მონაწილეობის მიზნით შეიქმნება სისტემური მიდგომები, რაც სახელმწიფოს მხრიდან პროფესიული განათლების მასწავლებლების უცხო ქვეყნის პარტნიორ ორგანიზაციებში სასწავლო ვიზიტებს და პრაქტიკებს შეუწყობს ხელს“, - აღნიშნულია სტრატეგიაში.