8 ნოემბერი ილია ჭავჭავაძის დაბადების დღეა. ეს გამორჩეული თარიღი ხალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდის საჯარო სკოლაში განსაკუთრებულად აღინიშნა.
6 ნოემბერს, დიდი ქართველი მწერლის, პოეტის, პუბლიცისტის, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწის დაბადების დღესთან დაკავშირებით, გაიმართა შეხვედრები.
7 ნოემბერს მოსწავლეებმა ილია ჭავჭავაძის მოღვაწეობაზე ისაუბრეს და მის ღვაწლი ღვაწლი აღნიშნეს. ხოლო 8 ნოემბერს მე-7-დან - მე-12 კლასებამდე მოსწავლეთა ჩართულობით გაიმართა საგანმანათლებლო შეხვედრა, სადაც მოსწავლეებმა უყურეს ფილმს - „გლახის ნაამბობი“. გაიმართა დისკუსია, მოსწავლეებმა ილია ჭავჭავაძის ნაწარმოებსა და მისი მიხედვით გადაღებულ კინოსურათში წამოჭრილ პრობლემაზე ისაუბრეს. შეხვედრა საინტერესოდ წარიმართა.
„აღნიშნული აქტივობა მოსწავლეებში ცნობიერების ამაღლებას უწყობს ხელს“,- აღნიშნავენ სკოლაში და ღონისძიების მნიშვნელობას უსვამენ ხაზს.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ როგორც დირექციის წარმომადგენლები, ისე პედაგოგები.