ქუთაისის N16 საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა, საქართველოს წარსულიდან ერთ-ერთ ყველაზე სისხლიან თარიღს, 1921 წლის 25 თებერვალს, პრეზენტაცია მიუძღვნეს.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილის ფარგლებში მოეწყო, რომელშიც X-XI კლასელები მონაწილეობდნენ.
მოსწავლეებმა, ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგის ნინო წივწივაძის, ისტორიისა და სამოქალაქო განათლების პედაგოგების:  თამილა ბიბილეიშვილის და ლევან ბანძელაძის ძალისხმევით კიდევ ერთხელ გააცოცხლეს რუსეთის ოკუპაციის შედეგები, რომელიც დღემდე გრძელდება.
1921 წლის 25 თებერვალი - დაწყებული სისხლიანი ამბიდან, აფხაზეთის ომი, სამაჩაბლო, 2008 წლის აგვისტოს ომი, ყველა ტრაგიკული ფაქტი გაშუქდა მოსწავლეთა მონათხრობში.
შეხვედრის მიწურულს, სკოლის დირექტორმა, მერაბ ნუცუბიძემ პრეზენტაცია დადებითად შეაფასა და ეს ღონისძიება იმ დროინდელი საყურადღებო ფაქტებით განავრცო.
„დიდება სამშობლოსთვის, ჩვენი და ჩვენი მომავლისთვის დაღუპულ გმირებს“ - აცხადებენ სკოლაში.