დაშვებულია თუ არა, რომ დაწყებით კლასებს ყველა საგანს სხვადასხვა მასწავლებელი ასწავლიდეს?
02-10-2022
წლების განმავლობაში დაწყებით კლასებს  ერთი პედაგოგი ხელმძღვანელობდა, რომელიც მოსწავლეებს ყველა საგანს ასწავლიდა გარდა უცხოური ენისა, თუმცა ბოლო წლების განმავლობაში, ზოგიერთ სკოლაში სიტუაცია შეიცვალა და დაწყებით კლასებს ყველა საგანს სხვადასხვა მასწავლებელი ასწავლის.
დაწყებით კლასებში რამდენიმე პედაგოგის შესვლა, ერთი მხრივ, კომბინირებული გამოცდის სირთულემ გამოიწვია. მოგეხსენებათ, მასწავლებელთა გამოცდაზე დაწყებითის (I-IV) მიმართულებით 3 საგანი: ქართულ ენა და ლიტერატურა, მათემატიკა, ასევე  ბუნებისმეტყველება ბარდება. კომბინირებული ტესტი პედაგოგისგან სამივე საგნის ცოდნას მოითხოვს. საგამოცდო დრო კი, როგორც თავად მასწავლებლები აღნიშნავენ, ცოტაა. ამის გამო დაწყებითი კლასების მასწავლებლების ნაწილს კომბინირებულის ნაცვლად ერთი საგნის გამოცდა აქვს ჩაბარებული (მხოლოდ ქართული ენა და ლიტერატურა, მხოლოდ მათემატიკა ან მხოლოდ ბუნებისმეტყველება).
მასწავლებლები, რომლებსაც ერთი საგანი აქვთ ჩაბარებული, დაწყებით კლასში რამდენიმე საგნის სწავლებისთვის სტატუსის დანამატს ვერ მიიღებს, ასეთი პედაგოგები, სტატუსის დანამატის მისაღებად, იმ საგანში, რომელშიც კომპეტენცია დაადასტურეს, კვირაში არანაკლებ 15 გაკვეთილს უნდა ატარებდნენ. სწორედ ამიტომ, სკოლების ნაწილმა დაწყებით კლასებშიც სხვადასხვა საგნის საათები სხვადასხვა პედაგოგს გაუნაწილა.
ამის აკრძალვა არ არსებობს, თუმცა ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაში აღნიშნულია, რომ სასურველია, დაწყებით საფეხურზე სხვადასხვა საგანს ერთი და იგივე მასწავლებელი ასწავლიდეს.
„დაწყებით საფეხურზე საგნებს შორის ინტეგრაციის ხარისხი გაცილებით მაღალი უნდა იყოს, ვიდრე საბაზო და საშუალო საფეხურებზე, სადაც საგნები უფრო სპეციალიზებულად ისწავლება. რეკომენდებულია, დაწყებით საფეხურზე სხვადასხვა საგანს ერთი და იგივე მასწავლებელი ასწავლიდეს“, - წერია დოკუმენტში.