დირექტორებს განათლების სამინისტროსგან მიუვიდათ დირექტივა, რომ პრაქტიკოს მასწავლებლებს ხელი მოაწერინონ განცხადებაზე, თითქოს ისინი თანახმა არიან, თუ ვინმე მოვა მათ ადგილზე, დატოვონ სკოლა - აღნიშნულ ინფორმაციას პედაგოგთა საკოორდინაციო ცენტრის ხელმძღვანელი ავრცელებს და აღნიშნავს, რომ განცხადებაზე ხელმოწერას აიძულებენ პედაგოგოგებს, ზოგ შემთხვევაში კი ეს იძულება ფიზიკურ დაპირისპირებამდე მიდის.
„სკოლებში მივიდა მითითებები, დირექტივები, რომელიც ცალსახად კანონის დარღვევაა. დირექტორებს ეუბნებიან, მასწავლებლებს მოაწერინონ ხელი, რომ ისინი თანახმა არიან, ერთი თვის შემდგომ თუ მათ ადგილზე გამოჩნდა ვიღაც, გაუშვან [ისინი]. მე მოვუწოდებ პედაგოგებს, ხელი არ მოაწეროთ განცხადებას. იყო შემთხვევები და ზოგიერთი სკოლიდან დამირეკეს, რომ ხელით შეეხნენ დირექტორები მასწავლებლებს. იჭერდნენ და ხელს აწერინებდნენ ძალით. ესეთი ძალადობა თუ სადმე დაფიქსირდება ეს გადაიღეთ, რომ მე ფაქტი მქონდეს, მარტო ჩემთან დარეკვა არ არის საკმარისი. გადაიღეთ და ამაზე პასუხს აგებენ დირექტორები.
მე მინდა, იმ დირექტორებს, რომლებიც მხარს უჭერენ პედაგოგებს და რაღაცნაირად ცდილობენ შეინარჩუნონ მასწავლებლები გადავუხადო ძალიან დიდი მადლობა, იმისთვის რომ ისინი ცდილობენ პროფესიონალი კადრების შენარჩუნებას და უფრო მეტიც. ადგილებზე წავიდა ძალიან მძიმე სიტუაცია, მშობლებიც. მშობლები განწყობილები არიან დაიცვან ეს მასწავლებლები და დატრიალდება ძალიან დიდი რამ სოფლებში, ქალაქებშიც და ძალიან ცუდ რაღაცებს მიიღებს ეს მთავრობა. გონს მოეგეთ, ჩემო მეგობრებო! მეგობრულად მოგიწოდებთ, ვინც ხართ საღ გონებაზე, თორემ ქვეყანა გენგრევათ თავზე“, - აღნიშნა დავით ფერაძემ.