საქართველოს მოქალაქეები, დაგროვებითი პენსიის სისტემაშია ჩართული და ამაში ახალი არაფერია. მიუხედავად იმისა, რომ ეს სქემა უკვე რამდენიმე წელია მოქმედებს, პედაგოგებში არის განცდა, რომ საპენსიო დანაზოგი, შესაძლოა ვერ მიიღონ; სწორედ ამიტომ, არაერთხელ ითქვა, მოეთხოვათ მოგროვილი თანხის განაღდება.
რამდენად შესაძლებელია ეს? - ამ საკითხს „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონი არეგულირებს, რომლის  საფუძველზეც, პენსიის/საპენსიო აქტივების მიღება შესაძლებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• მონაწილის მიერ საპენსიო ასაკის მიღწევისას;
• მონაწილის შესაძლებლობის შეზღუდვისას;
• საპენსიო აქტივების მონაწილის მემკვიდრისთვის გადაცემა;
• საქართველოს სამუდამოდ დატოვებისას.
ასე რომ, საპენსიო დანაზოგის გასანაღდებლად მხოლოდ სურვილი არ კმარა; საპენსიო ასაკში კი პენსიის გატანა შემდეგი ფორმითაა შესაძლებელი:
საპენსიო ასაკში პენსიის გაცემა შესაძლებელია მოხდეს:
• პროგრამული გატანის გზით, რაც გულისხმობს მონაწილის პენიაზე გასვლის თარიღისთვის მის ინდივიდუალურ საპენსიო ანგარიშზე აღრიცხული მთლიანი საპენსიო აქტივების ღირებულების სიცოცხლის მოსალოდნელ დარჩენილ ხანგრძლივობაზე გაყოფას და ყოველთვიური პენსიის სახით მიღებას;
• ინდივიდუალურ საპენსიო ანგაიშზე აღრიცხული საპენსიო აქტივებით სადაზღვევო ანუიტეტური პროდუქტის შეძენის გზით, რაც გულისხმობს მონაწილის მიერ კერძო საპენსიო სადაზღვევო პროდუქტის შეძენას და პენსიის მიღებას სიცოცხლის ბოლომდე;
• მონაწილის პენსიაზე გასვლის თარიღისთვის მის ინდივიდუალურ საპენსიო ანგარიშზე აღრიცხული მთლიანი საპენსიო აქტივების ღირებულების გზით. ასეთი მეთოდით, პენსიის გატანა შესაძლებელია, იმ შემთხვევაში, თუ პირი გაწვრიანდა საპენსიო სქემაში საპენსიო ასაკამდე არაუმეტეს 5 წლით ადრე.